C# Access Veritabanı ile Otel Müşteri Programı | Bilişim Konuları

C# Access Veritabanı ile Otel Müşteri Programı

Herhangi bir otelde konaklayan müşterilerin takibinin yapılması amacıyla hazırlanmış access veri tabanını kullanan bir program.

Tüm müşteri kayıtları access veri tabanında yapılmaktadır. Veri tabanı üzerinde kayıt ekleme, kayıt silme, kayıt listeleme, kayıt arama ve kayıt güncelleme işlemleri yapılmaktadır.

Öncelikle veri tabanında bulunan tablonun alanlarını ve veri türlerini yazalım.

otel-tablo-min

Yukarıdaki alanlardan ve veri türlerinde oluşan tabloyu oluşturduktan sonra form üzerinde istediğimiz gibi tasarım yapıp kodlamaya geçebiliriz.

Programla neler yapılabilir:

 1. Yeni kayıt ekleme: Yeni bir müşteri geldiğinde müşteri bilgilerini yazarak tabloya yeni bir kayıt ekleyebiliriz.
 2. Kayıt listeleme: Tabloda bulunan tüm kayıtları ekranda bir datagrid üzerinde listeleyebiliriz.
 3. Kayıt Arama: İstediğimiz herhangi bir kritere göre kayıt arama yaptırabiliriz. Aranan kayıt bulunduğunda tüm bilgileri ekrana getirilir.
 4. Kayıt Güncelleme: Tabloda bulunan herhangi bir kaydı bularak kayıt üzerinde istediğimiz gibi güncelleme işlemi yapabiliriz.
 5. Kayıt Silme: Veri tabanından istenilen bir kayıt bulunarak veri tabanından silme işlemi yapılabilir.

Programın ekran görüntüsü:

otel-min

Programın C# kodları:

2 comments

 1. Muhammed Karaman

  Bu projeyi 2. kez yapmaya çalışıyorum olmuyor textBox ların isimlerini de değiştirdim veritabanınıda hallettim ama bir türlü kayıt ettiremiyorum sadece veritabanına girip oradan kayıt yapabiliyorum yardımcı olursanız sevinirim. Proje paylaşma Şansınız varsa lütfen atarmısınız ?

  • Merhaba
   Proje çok eski olduğu için şu an dosyaları yok maalesef yani bulamadım. Yinede bakıyorum bulursan paylaşacağım. Ancak bu kodlar tamamen çalışır durumdaki bir projenin kaynak kodlarıdır. Yani bire bir aynısı ve çalışır durumda yapmıştım. Siz kodlarınızı tekrar kontrol edin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

Watch Dragon ball super