Bilgisayar İç Donanım Birimleri | Bilişim Konuları

Bilgisayar İç Donanım Birimleri

  1. ANAKART (MAİNBOARD)

Anakart (Mainboard) üzerine takılan Mikroişlemci, Ana bellek (Ram), Ekran Kartı, Ses Kartı vb. aygıtlar ile Sabit disk, CD Sürücü gibi aygıtları bir bütün haline  getirip aralarındaki haberleşmeyi sağlar.

 Anakartın tüm donanımlar ile bağlantısı vardır.
Bazı donanımlar anakart üzerine yerleştirilir, diğerleri ise kablolar ile anakart’a bağlanır.

ic-anakart

2. MİKROİŞLEMCİ (CPU) :

Bilgisayarın işlem yapan beynidir. Mantıksal ve matematiksel işlemleri yapar, karar verir, donanımlar arası ilişkiyi düzenler. İşlemci olmadan bilgisayarın çalışması mümkün değildir. Örnek olarak 5+3 = 8 işlemini yapan işlemcidir. Günümüzde çift çekirdekli işlemciler standart haline gelmiştir. Bir işlemci saniyece milyarlarca işlem yapabilir.

ic-islemci

3. BELLEK (RAM) :

RAM geçici bellektir. Komutların ya da programların işlenmesi bitirildiğinde, bellekteki bilgiler silinir.Bilgisayarın kapatılmasıyla yada elektriğin kesilmesiyle de bellek tamamen boşalır.Bellek, Mikroişlemci gibi bir PC sisteminin çalışması için mutlaka olması gereken bir donanım parçasıdır.

ic-bellek

4. EKRAN KARTI

Kasa içerisinde bulunan anakart üzerine takılır.  Ekran kartları bilgisayar ekranındaki her türlü yazı, grafik, resim, film gibi şekillerin oluşturulmasından sorumludur. Mikroişlemci ile ekran arasında görev yapar. 256 MB 512 MB ve 1 GB’lık ekran kartları bulunmaktadır.

ic-ekran-karti

5. SES KARTI

Kasa içerisinde bulunan anakart üzerine takılır. Müzik dinlemek, TV veya film izlerken, gerçek sesleri duymak için bilgisayara ses kartı takılmalıdır. 7 kanallı ses kartları bulunmaktadır.

 ic-ses-karti

 6. AĞ (ETHERNET) KARTI :

            Bilgisayarları birbirine bağlayarak, aralarında bilgi(veri) ve dosya transferi yapmamızı sağlayan donanım birimidir. İnternet kafelerdeki bilgisayarlar bu kart aracılığıyla heberleşirler.

     ic-ag-karti      

                         

 7. SABİT DİSK (HARDDISK)

Bir bilgisayarda bulunan bütün dosyaların (program, belge, müzik, resim vs. dosyaları) kalıcı olarak saklandığı elektriğin kesilmesiyle kaybolmadığı birim sabit disktir. Sabit diske dosya eklemek veya diskten dosya silmek mümkündür. Sabit diskler bilgisayarın kasası içerisine yerleştirilirler. 160 GB – 200 GB – 250 GB’lık harddiskler bulunmaktadır.

ic-sabit-disk-disic-sabit-disk-ic

8. DİSKET SÜRÜCÜ

            Disketlerin takıldığı  disket sürücüler, disketten okuma ve diskete yazma işlemlerini yaparlar. Disket sürücüler bilgisayar kasası içerisine, ön taraftan disketlerin takılabileceği şekilde yerleştirilmiştir.

 

ic-disket-surucu

9. CD-DVD OKUYUCULAR YAZICILAR

            CD-DVD üzerindeki bilgileri (müzik, resim, film, program vs.) okuyan donanım ürününe C-DVD SÜRÜCÜ denir.CD-DVD üzerine bilgi yazan sürücülerde vardır. Bu Sürücülere CD-DVD yazıcılar (CD-DVD Writer) denir.

ic-cdic-dvd

 10. GÜÇ KAYNAĞI

Bilgisayarın girişinde 220 volt (AC) olan elektriğin, bilgisayarın ihtiyacı olan 3.3,  5   ve   12 volta (DC) dönüştürmek için kasanın içerisinde güç kaynağı bulunmaktadır.

ic-guc-kaynagi

Yorum Yap