C# Access Veritabanı ile Araç Kiralama Programı | Bilişim Konuları

C# Access Veritabanı ile Araç Kiralama Programı

Herhangi bir oto galeri dükkanında veya otomobil merkezinde bulunan otomobil veya diğer her türlü motorlu araçların bilgilerini kayıt altına alınması ve takibinin yapılması amacıyla hazırlanmış access veri tabanını kullanan bir program.

Merkezlerde bulunan motorlu taşıtların bilgileri access veri tabanında yapılmaktadır. Veri tabanı üzerinde kayıt ekleme, kayıt silme, kayıt listeleme, kayıt arama ve kayıt güncelleme işlemleri yapılmaktadır.

Öncelikle veri tabanında bulunan tablonun alanlarını ve veri türlerini yazalım.

arac-kiralama-tablo

Yukarıdaki alanlardan ve veri türlerinde oluşan tabloyu oluşturduktan sonra form üzerinde istediğimiz gibi tasarım yapıp kodlamaya geçebiliriz.

Programla neler yapılabilir:

 1. Yeni kayıt ekleme: Yeni bir müşteri geldiğinde müşteri bilgilerini yazarak tabloya yeni bir kayıt ekleyebiliriz.
 2. Kayıt listeleme: Tabloda bulunan tüm kayıtları ekranda bir datagrid üzerinde listeleyebiliriz.
 3. Kayıt Arama: İstediğimiz herhangi bir kritere göre kayıt arama yaptırabiliriz. Aranan kayıt bulunduğunda tüm bilgileri ekrana getirilir.
 4. Kayıt Güncelleme: Tabloda bulunan herhangi bir kaydı bularak kayıt üzerinde istediğimiz gibi güncelleme işlemi yapabiliriz.
 5. Kayıt Silme: Veri tabanından istenilen bir kayıt bulunarak veri tabanından silme işlemi yapılabilir.

Programın ekran görüntüsü:

arac-kiralama

Programın C# kodları:

Leave a Comment

4 Comments

  • Merhaba Fatih,
   Bu projede bizim dikkat ettiğimiz husus aslında veri tabanı tablo işlemleri. Yani tabloya kayıt ekleme silme arama güncelleme ve listeleme işlemlerini yapmak. Konuyla ilgili ise bir araç kiralama şirketi adına kim ne zaman hangi aracı kiralamış onun kayıtları tutulmaktadır.

 • Bu konu hakkinda odevim varda projeyi bana yollarmisinix rica etsem programinizi cok begendim yollarsaniz cok tesekkur ederim elinize emegini/e saglik