C# Console Asal Sayı Bulma | Bilişim Konuları

C# Console Asal Sayı Bulma

Bu örneğimizde c# console programında klavyeden girilen herhangi bir sayının asal sayı olup olmadığını kontrol eden bir program yapacağız. Asal sayı 1 ve kendisinden başka tam böleni olmayan sayı demektir. 2 den girilen sayıya kadar bir döngü kurup tüm sayıların bu sayıya tam bölünüp bölünmediğinin incelenerek asal sayı olup olmadığı tespit edilir.

Programın C# Console Kodları:

Programın ekran görüntüleri:

 

asal-sayi2

 

Lütfen Bu Yazıyı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sonraki Yazı >>

Yorum Yap

6 Yorum

  • abi bana yardım edecektin yardım edermisin abi vallaha yapamadım bana yardım et nolur ya nolurr atıyorum programın sorusunu Console programimizda Kullanicidan 2 lik sayi sistemindeki rakamlar, yani 001110110 onlari girmesini istiycez programda onu sekizlige cevircek ayni mantikla 8 lik sayi sistemini 2 lige cevircek abi sizin için zor bişey değil biliyorum bana yardım edin 😀

  • Bu programda hata var. Sadece 2 ‘ nin katlarını kontrol ediyor. Bu nedenle 9 ve 15 gibi asal olmayan ve tek olan sayıları asal olarak lanse ediyor.

    • Kadir Bey kodları yeniden inceledim ve programın kodlarını yeniden çalıştırdım. Bu örnek tam olarak asal sayı olup olmadığını kontrol ediyor. Siz kodlarınızı yeniden kontrol ediniz.

  • Hocam girilen sayinin karekokune kadat denese yeter o sayiya kadar denetmene gerek yok. Mesela 91 in asal olup olmadigini anlama lk icin 10 a kadar olan sayilara bolunuyor mu diye baksan yeterlidir. Kalana gerek yok.