C# Console Hesap Makinesi Yapımı - Bilişim Konuları

C# Console Hesap Makinesi Yapımı

Bu örneğimizde normal bir hesap makinesi  uygulaması yapacağız. Programımızı C# console ekranda yapacağız. Hesap makinesi yapmak için switch ve while komutlarından faydalanacağız.

Öncelikle kullanıcıdan klavyeden iki sayı girmesini isteyeceğiz. Eğer kullanıcı klavyeden sayı değilde başka bir karakter girerse kendisini sayı girmesi konusunda uyararak yeni bir sayı girmesini isteyeğiz.

Kullanıcı iki tane tam sayı girdikten sonra kullanıcının hangi işlemi yapmak istediğini soracağız. Normal olarak kullanıcı dört işlemden bir tanesini seçmek durumundadır. Eğer bunlardan farklı bir işlem seçerse kullanıcıyı yanlış seçim yaptığı konusunda uyararak tekrar doğru bir seçim yapmasını isteyeceğiz. Kullanıcı seçimini yaptığında eğer bölme işlemi seçmiş ise ikinci sayının sıfır olmamasına dikkat edeceğiz. Eğer ikinci girilen sayı sıfır ise yeni bir sayı girmesini isteyeceğiz.

Kullanıcının yapmış olduğu seçime göre sonucu hesaplayarak ekranda gösteriyoruz. Daha sonra kullanıcının devam edip etmeyeceğini soruyoruz. Kullanıcı devam etmek istemiyorsa ‘k’ harfine basarak programı kapatıyor. Eğer yeni bir işlem yapmak istiyorsa o zaman da herhangi bir tuşa basarak tekrar başa dönüyor ve klavyeden yeni sayılar girerek yeni bir seçim işlemi yapıyor.

Programın C# kodları:

Programın ekran görüntüleri:

hesap-makinasi-c

Lütfen Bu Yazıyı Değerlendirin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sonraki Yazı >>

Yorum Yap

2 Yorum