C# Form Access Veri Tabanı İle Kayıt İşlemleri | Bilişim Konuları

C# Form Access Veri Tabanı İle Kayıt İşlemleri

C# programında Access veri tabanı kullanılarak veri tabanı işlemlerinin nasıl yapıldığını gösteren bir örnek program. Bu programla herhangi bir alanda kullanılmak üzere veri tabanı üzerindeki her türlü işlemin yapılmasına olanak sağlanmaktadır. Veri tabanı olarak Access veri tabanı kullanılmıştır. Veri tabanı üzerindeki işlemler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Yeni Kayıt: Öncelikle müşterinin bilgileri alınarak veri tabanına yeni bir kayıt ekleme şeklinde kaydediliyor. Müşteri bilgileri bir kere veri tabanına kaydedildikten sonra onunla ilgili diğer her türlü işlem yapılabiliyor.

Kayıt Silme: Öncelikle silinecek olan kayıt aranarak bulunuyor. Daha sonra kullanıcıya kayıt silinmeden önce son kez emin olup olmadığını soruyor. Eğer kullanıcı emin ise kayıt veri tabanından siliniyor.

Kayıt Güncelleme: Herhangi bir kayıt üzerinde değişiklik yapılmak isteniyorsa kayıt bulunarak yan taraftaki metin kutularında yeni bilgileri yazılarak güncelle butonuna tıklanıyor ve kayıt güncellenmiş oluyor.

Kayıt Arama: İstenilen herhangi bir alana göre kayıt araması yapılıyor ve aranan kayıtlar datagrid üzerinde listeleniyor. Aynı anda birden fazla kayıt ekrana getiriliyor.

Kayıt Listeleme: Veri tabanında bulunan tüm kayıtlar datagrid üzerinde listeleniyor.

Programın C# Kodları:

Programın Ekran Görüntüsü:

veritabani

One comment

  1. Bu yazının harika olduğunu ifade ettiğime katılıyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment Spam Protection by WP-SpamFree