C# if Komutunun Kullanımı - Bilişim Konuları

C# if Komutunun Kullanımı

Bu makalemizde programlamanın olmazsa olmaz komutlarından if komutunun kullanım şekilleri hakkında bilgi vereceğiz. İf şart komutu yada dallanma komutu programlamanın her alanında kullanılan en önemli komutlardan biridir. Bu sebeple if olmadan bir program düşünmek oldukça zor. Tam da bu nedenden dolayı if dallanma komutunun kullanım şekillerinden bahsetmek yerinde olacaktır.

If Şart komutunun en çok kullanılan üç yöntemi vardır.

1. Sadece If komutu ile kullanımı: Bu kullanım şeklinde if ile birlikte bir şart ifadesi verilir. Program çalıştığında şart kontrol edilir. Eğer şart doğru ise istenilen işlemler yapılır. Eğer şart yanlış ise herhangi bir işlem yapılmaz.


2. If ile Birlikte Else ifadesinin kullanımı: Bu kullanım şeklinde ise if komutuyla birlikte bir şart verilir. Eğer şart doğruysa if kısmından sonraki istenilen komutlar işletilir. Eğer şart yanlış ise sadece else komutundan sonra yazılan komutlar işletilir. Yani şart doru ise de yanlış ise de sonucunda bir işlem yapılır.

3. If ile Birlikte Else if ve Else ifadelerinin kullanımı: Bu kullanım şeklinde ise if komutuyla birlikte bir şart verilir. Eğer şart doğruysa if’den sonraki kısım çalıştırılır. Eğer şart yanlış ise yeni bir if ile birlikte şart belirtilir ve kontrol edilir. Eğer bu şart doğru ise bundan sonraki kısım çalıştırılır. Bu istenildiği kadar böyle devam eder. Tüm şartlar yanlış ise en son else den sonraki kısım çalıştırılır.
 

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap