Eclipse İle Java Projesi Oluşturma Resimli Anlatım | Bilişim Konuları

Eclipse İle Java Projesi Oluşturma Resimli Anlatım

Bu örneğimizde yeni başlayanlar için Eclipse ortamında nasıl proje oluşturulacağını resimlerle anlatacağız. Eclipse programı java kodlarının yazılıp çalıştırılması için yapılmış bir geliştirme programıdır. Bu yazımızda Yeni bir java dosyası nasıl oluşturulur ve kodlar nasıl yazılır bunlar anlatılacaktır.

İlk olarak Eclipse programını çalıştırıyoruz. Açılan pencereden aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Create a new Java project (Yeni bir java projesi oluştur) düğmesine tıklayarak yeni bir java projesi oluşturuyoruz.

java-yeni-ornek1

Daha sonra açılan yeni proje penceresinde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Project name (proje adı) kısmına oluşturacağımız projenin adını yazıyoruz. İsim yazarken boşluk ve Türkçe karakterler kullanmamaya özen göstermeliyiz. Projemize isim verdikten sonra Finish butonuna tıklıyoruz.

java-yeni-ornek2

Bundan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi eclipse programı açılmış ve yeni bir proje oluşturulmuş hale geliyor. Proje oluşturduktan sonra projemize yeni bir Class oluşturmamız gerekiyor. Bunun için projemizin isminin üzerinde fare ile sağ tuşa tıklayarak New-Class komutu veriyoruz ve yeni bir sınıf oluşturuyoruz.

java-yeni-ornek3

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi oluşturduğumuz java class a bir isim veriyoruz. Bu örneğimizde biz isim olarak YeniOrnek verdik. İsim verdikten sonra Finish butonuna tıklıyoruz.

java-yeni-ornek4

Son olarak artık java kodlarımızın yazılması için gerekli sayfayı oluşturmuş oluyoruz. Aşağıdaki resimde 1 nolu bölümde projemizin ismi, 2 nolu bölümde sayfamızın yani class isim ve 3 nolu resimde de java kodlarımızı yazmamız için gereken kısmı görmekteyiz.

java-yeni-ornek5

Yapacağımız programla ilgili kodları 3 nolu bölüme yazdıktan sonra herhangi bir hata yoksa Run menüsünden programımızı çalıştırarak sonucunu görebiliriz.

Leave a Comment

1 Comment

  • Ben bir türlü bu eclipse programının içerisinden çıkamadım ne yaptıysam kurulumunda hata verdi.