Fireworks'un Genel Özellikleri - Bilişim Konuları

Fireworks’un Genel Özellikleri

Bu makalede Fireworks’un genel özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Adobe Fireworks ya da eski ismiyle Macromedia Fireworks, bitmap ve vektörel grafik editörü programı. Başlangıçta Macromedia xRes’in parçaları kullanılarak geliştirilen yazılım, 2005’te Adobe tarafından satın alındı. Yazılımın amacı hızlı web prototipleri ve uygulama arayüzleri oluşturarak web tasarımcılara yardımcı olmaktır.

Slice ve hotspot ekleme özellikleri vardır. Diğer Adobe ürünleri Adobe Dreamweaver ve Adobe Flash ile entegre tasarlanmıştır. Adobe Creative Suite ile birlikte ya da tek başına satın alınabilir.

Kullanıcı Arayüzü

Fireworks’un kullanıcı arayüzü Adobe Creative Suite’in geri kalanına, en çok da Adobe Photoshop’a benzer. Mac OS X’de uygulamayı, çoklu belge arayüzünde ya da araç çubuklarının serbest olarak ekranda dolaştığı modda görüntülemek mümkündür.

Özellikleri

Hiyerarşik Katmanlar

Fireworks grafik dosyalarında katmanları destekler. Katman, boyanabilen bir görüntü alanıdır, başlangıçta şeffaftır. Her döküman çoklu katmanlara sahip olabilir. Son görüntü üstteki katmanların örtmediği bütün alt tabakadaki içerik ile katmanların kombinasyonundan oluşur. Katmanlar karmaşık grafik çalışmalarının içerik kompozisyonunda kolaylık sağlar.

Fireworks’de katmanlar hiyerarşiktir, yani her katman sadece kendisini içerir ve diğer katmanlardan bağımsızdır. Bu hiyerarşik yapı karmaşık bir çalışma esnasında katman sayısı arttığında katmanların yönetimini kolaylaştırır.

Bütün katman girişleri Katmanlar sekmesinden ayarlanabilir. Katmanlar çalışmanın kendisinden daha geniş veya daha uzun olabilir. Ancak son görüntü, çalışmanın dışına taşan bu alanlar gizlenerek üretilir.

Akıllı Kılavuzlar

Fireworks supports guides, horizontal or vertical lines that act like a real-world ruler to help drawing, content placement and image composition. A user may place one or more guides on the image at any time and use it as a visual aid. For instance a guide is useful when a piece of text must be placed in line with another graphical item. Additionally, the user may enable the snapfeature of the Fireworks, which causes objects (pieces of image, text or layers) drag to the vicinity of a guide to snap to it.

The smart guides however, are not placed by users. They are areas of the image that may interest the user such as the image boundaries, middle of the image or general boundaries of another object. When a user drags an object, Fireworks tries to guess what the user intends to do with the object and draws temporary visual and placement aids. Bu özellik CS4’ün yayınlanmasıyla eklenmiştir. 

Semboller

Tekrar kullanılabilir elemanlar sembol olarak belirlenebilir ve birden fazla sayfaya veya aynı sayfaya yerleştirilebilir. Ana sembül düzenlendiğinde Fireworks, bu sembolün tüm örneklerini değiştirir.

9-Slice Scaling

This feature ensures that rounded rectangles maintain their roundness when transformed depending on where the guides are placed. CS4 has this feature exposed as a tool. With this feature introduction in CS3 version, its usage was limited to symbols.

Resim Optimizasyonu

Fireworks, web tasarımı için özel olarak yaratılmıştır. Her kullanıcı hızlı internet bağlantısına sahip olamayabilir, bunun yanında Fireworks, dijital içeriğin boyutunu optimize ederek web geliştiricilerinin yararına çalışır. Görüntü sıkıştırma açısından Fireworks, JPEG, PNG ve GIF resimlerini Photoshop’tan daha iyi sıkıştırır.

Adobe Creative Suite bütünleşmesi

Fireworks Encapsulated PostScript formatı (.eps dosyaları) kadar iyi Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator dosya formatlarını (.psd ve .ai dosyaları) okuyabilir.

Dışa Aktarma

Fireworks TIFF, PNG, JPEG, GIF, Animasyonlu GIF, PSD, SWF, PICT, BMP, WBMP ya da PDF olmak üzere resimleri birçok farklı formatta kaydedebilir.

States

Eski ismi frames olarak da bilinen states animasyon yapmak amacıyla kullanılır.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap