Google'dan Toplu Olarak Link (Url) Kaldırma - Bilişim Konuları

Google’dan Toplu Olarak Link (Url) Kaldırma

GOOGLE’DAN TOPLU OLARAK LİNK (URL) KALDIRMA

Merhaba arkadaşlar. Bu makalemizde benimde çok uzun zamandır aradığım en sonunda bulduğum bir yöntemi anlatmaya çalışacağım. Google’dan link (url) kaldırma işlemi. Bildiğiniz gibi web sitemizde önceden bulunan bir sayfayı google indexledikten sonra silerseniz arama soruçlarında sayfa bulunamadığı için hata mesajı veriyor.

Google Search Console ile web sitemizde bulunamayan sayfaların isimleri listeleniyor. Bulunamayan sayfaların google indexlerinden kaldırılması gerekiyor. Eğer kaldırılmazsa google tarafından sitemizin kalitesi düşük seviyeye indiriliyor ve arama sonuçlarında daha alt sıralarda çıkmasına sebep oluyor. Öyleki google tıklanan ama bir türlü görüntülenemeyen sayfalar nedeniyle sitemizin kalitesiz bir site olduğuna karar veriyor ve arama sonuçlarında daha alt sıralara gönderiyor.

Bazen bu bulunamayan sayfaların sayısı çok fazla olabiliyor. Özellikle benim gibi sitenizde sık sık değişiklik yapıyorsanız bu sayfaların sayısı artıyor. Google Search Console ekrandan bunları teker teker kaldırmak ise çok zaman alıyor. Tam da böylesi bir durumda googledan toplu olarak link (url) kaldırma işlemi gündeme geliyor. İnternette araştırma yaparken bazı sitelerde bununla ilgili bazı bilgiler buldum hepsini derledim ve kendim bu işlemin nasıl olduğunu diğer benim gibi arayanlar için paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle toplu olarak link kaldırma işlemine google search console izin vermiyor. Bu işlemi bir eklenti ile yapabiliyoruz. İlk olarak Google Search Console – Kontrol paneli – Tarama – Tarama hataları kısmına geldiğimizde ekranda bulunamayan sayfaların listesi ekrana geliyor.

google toplu link kaldırma

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bulunamayan sayfalar 404 yanıt kodu ile listelenmiştir. Normalde bu adreslerin teker teker tıklanarak kaldırma talebinde bulunulması daha sonrada düzeltildi olarak işaretlenmesi gerekiyor. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.

Daha sonra Google Search Console – Kontrol Paneli – Google Dizini – Urlleri Kaldır yolunu izleyerek aşağıdaki resimde görüldüğü gibi o url yi kaldırma isteğinde bulunmamız gerekmektedir. Bu şekilde tüm bulunamayan tüm linkle aynı yolu izleyerek kaldırma talebinde bulunmak gerekmektedir.

Ancak bu kadar çok link olması halinde bu işlem gayet çok zaman almaktadır. Bu işlemi toplu olarak yapmak için gerekli olan eklentiyi Eklentiyi İndirmek için tıkla bu adresten indirebilirsiniz. Ben de eklentiyi bu adresten indirdim. Eklentiyi indirdikten sonra Google Chorme eklentilerine bu eklentiyi yüklüyorsunuz. Yükledikten sonra eklentiyi araçları yönet bölümünden aktif hale getiriyorsunuz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi olacak

Bu eklentiyi düzgün bir şekilde indirip google chorme tarayıcına kurup etkin hale getirmiş iseniz aşağıdaki resimde görüldüğü gibi chorme tarayıcının sağ üst köşesinde M harfi şeklinde eklentinin aktif olduğunu göreceksiniz.

Eklentiyi yükledikten sonra tekrar Google search console ekranına girdiğimizde Tarama Hataları bölümünde tüm hataları işaretleyerek indir butonuna tıklıyoruz. Daha sonra Google Dökümanlar yada CSV ‘ ben CSV tercih ediyorum ‘ seçip dosya şeklinde bilgisayarımıza indiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyayı not defterinde açıp urlleri düzenliyoruz. Yani sadece url kısmını alıp diğer kısımlarını siliyoruz ve bu dosyayı bir isimle kaydediyoruz. Daha sonra bu dosyayı çağırarak dosyada bulunan tüm url leri toplu olarak kaldırma isteği göndereceğiz.

Daha sonra Google Search Console – Kontrol Paneli – Google Dizini – Urlleri Kaldır bölümüne geldiğimizde artık ekranın görüntüsünün değiştiğini görmemiz gerekiyor. Artık kaldırmak istediğimiz linklerin bulunduğu metin dosyasını yükleyebilmek için bir dosya yükleme ekranı gelmiş olması gerekiyor. Aşağıdaki resimde kırmızı kare ile işaretlenmiş olan kısım eklentiyi yükledikten sonra geliyor. Normalde eklenti yüklenmeden önce bu kısım yok. Buradan dosyayı seçip yükle deiyoruz.

Hepsi bu kadar. Bundan sonra eklenti sayesinde tüm url ler teker teker kaldırılırken sizde arkanıza yaslanıp çayınızı yudumlarken keyfini çıkarıyorsunuz. Bu konuda çok faydalandığım ve eklentiyi aldığım www.seobaz.com sitesine çok teşekkür ediyorum.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap

9 Yorum