Seo Kaybetmeden .Htaccess İle 301 Kalıcı Domain Yönlendirme - Bilişim Konuları

Seo Kaybetmeden .Htaccess İle 301 Kalıcı Domain Yönlendirme

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda domain yönlendirme nedir? nasıl yapılır sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız. Bazı durumlarda domain değiştirmemiz gerekebilir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Biz şimdi bu sebeplerden bahsetmeyeceğiz. Domain yönlendirme işlemi yapılırken mevcut seo durumumuzu korumamız çok önemlidir. Var olan web sitemiz google tarafından belli bir indexleme ve sıralama konumuna gelmiş ve biz arama sonuçlarında bulunduğumuz konumu kaybetmeden domain değişikliği yapmak istiyoruz. Tam da bu işlemin nasıl yapıldığını anlatacağız. Domain değişikliği yapmış biri olarak bu konuda tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Seo trafik durumum neredeyse hiç etkilenmedi hatta domain değişikliği site trafiğimde artışa dahi neden oldu.

Domain Yönlendirme: Bir domain adının artık kullanılmayarak içeriğiyle birlikte başka bir domain adına yönlendirilmesi ve artık yeni domain adının kullanılması olayıdır. İki çeşit domain yönlendirme işlemi vardır.

301 Domain yönlendirme: Bu domain yönlendirme .htaccess dosyası ve başka yöntemler ile yapılır ve kalıcı olarak yapılan bir domain yönlendirme işlemidir.

302 Domain yönlendirme: Bu domain yönlendirme işlemi de yine .htaccess dosyası ve başka yöntemler ile yapılır ve geçici yani bir süreliğine yapılan bir yönlendirme işlemidir.

301 Domain Yönlendirme Nasıl Yapılmalıdır?

301 domain yönlendirme yapmaya başlamadan önce bazı bilgilerin bilinmesi bazı şeylerin hazır olması gerekmektedir. Biz bu yönlendirme işlemini yaparken aşağıdaki yazılı olanların hazır olduğunu kabul ediyoruz.

 • www.eskisite.com domain ismini olduğunu
 • www.eskisite.com domaininin bulunduğu hosting olduğunu
 • www.yenisite.com domain ismini olduğunu
 • www.yenisite.com domaininin bulunduğu hosting olduğunu
 • Google Search Console hesabını olduğunu ve iki sitenin de burada mülkünün alındığı
 • Herhangi bir FTP programını kullanmayı bildiğini (FileZilla tevsiye edilir) varsayıyoruz
 • cPanel nedir nasıl kullanılır bildiğinizi varsayıyoruz.
 • phpMyAdmin nedir nasıl kullanılır bildiğinizi varsayıyoruz.

Yapılacak İşlemler Sırası:

 1. İlk olarak www.eskisite.com sitemizin tam yedeğini ve veri tabanının tam yedeğini her ihtimale karşı kesinlikle alarak bilgisayarımıza indiriyoruz.
 2. İndirdiğimiz yedek dosyalarını www.yenisite.com sitemizin hostingine FTP ile gönderiyoruz.
 3. www.yenisite.com sitemizin cPanel ekranına giriyoruz. Oradan phpmyadmin sayfasına tıklayarak daha önceden eski sitemizden indirmiş olduğumuz veri tabanı yedeğini içe aktar komutunu kullanarak veri tabanına yüklüyoruz. Bu şekilde hem dosyalarımız hemde veri tabanımız yeni sitemize yüklenmiş oluyor. Şimdi bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.
 4. Şimdi veri tabanında yapılması gereken değişiklikler şu sıraya göre yapılmalıdır. Bu değişikliği yapmak için phpmyadmin içerisindeyken SQL komutuna tıklayarak aşağıdaki Sql cümlelerini yazıp çalıştırmamız gerekiyor. Doğru çalıştığında yeşil renkli doğrulama yazısı oluşmalıdır.

—Site giriş dizini ve ana dizin değişikliği için

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl’;

–Resimlerin bağlantılarının kalıcı olarak değiştirilmesi için

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, ‘http://www.eskisite.com’,’http://www.yenisite.com’);

—Eski sitede bulunan tüm domain isimlerini yeni domain ismine çevirmek için

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’);

Yukarıdaki SQL cümlelerini de doğru olarak çalıştırdıktan sonra site ve domain değiştirme ve taşıma işlemi tamamlanmış olacaktır. Şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz. İkinci aşama yönlendirme aşamasıdır.

.Htaccess ile 301 Yönlendirme 

www.eskisite.com sitemizin hostinginde bulunan .htaccess dosyamızı bilgisayarımıza indiriyoruz. Not defterinde bu dosyayı açarak içerisinde bulunan kodları siliyoruz. Artık bu dosya sadece yönlendirme işlemi için kullanılacak. Daha sonra bu dosyaya aşağıdaki yönlendirme kodunu yazarak kaydediyoruz ve aynı hostinge tekrar gönderiyoruz.

.htaccess dosyası yönlendirme kodu:

 #Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.yenisite.com/$1 [R=301,L]

Yukarıdaki kod ile eski sitemiz artık tüm alt dosyaları ile birlikte yeni sitemize yönlendirilecektir. Üçüncü aşamada ise yapılan değişikliklerin google a bildirilmesi işlemi olacaktır. Bunun için aşağıdaki sıra takip edilmelidir.

Adres Değişikliğini Google’a Bildirme

 1. Google Search Console hesabımıza giriş yapıyoruz. Burada hem eski sitemiz hemde yeni sitemiz sahipliği doğrulanarak eklenmiş olmalı. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi

domain-yonlendirme-1

2. Daha sonra www.eskisite.com mülkümüze tıklayarak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ayarlar butonuna tıklayarak oradan adres değişikliği komutuna tıklıyoruz.

domainyonlendirme

1 Numarada listeden yönlendirme yapmak istediğimiz domain adını seçiyoruz.

2 Numarada 301 kalıcı yönlendirme işleminin doğruluğunu kontrol ediyoruz.

3 Numarada Doğrulama işleminin onaylanmasını yapıyoruz.

4 Numarada adres değişikliği işlemini google’a göndermiş oluyoruz.

Bu dört işlemin sonunda yeşil renkli Tik işareti görüyorsanız domain taşıma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ve domainyonlendirmeda bu değişikliği onaylamış demektir. Sizin içinde seo yada trafik yada sıralama kaybetmeden domain değiştirme işlemi başarılı şekilde yapılmış denektir.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap

6 Yorum

 • Bende domain değiştirmek istiyorum ancak nasıl yapılacağı konusunda çok bilgim yok. Sizin yazınız çok açıklayıcı olmuş. Emeğinize sağlık.

  • Tema klasörü içerisinde 404.php isimli bir dosya var. O dosyanın en üstüne sayfayı anasayfaya yada index.php ye yönlendirme kodunu internetten bulup kopyala yapıştır yaparsan, sitende olmayan bir sayfa çağrıldığında önce 404 sayfasına sonrada otomatik olarak anasayfaya yönlendirmiş olacaksın. Kolay gelsin.