Html Form Nesneleri ve Kullanımları - Bilişim Konuları

Html Form Nesneleri ve Kullanımları

Bir form içerisinde metin kutuları, radyo düğmeleri, onay kutuları, metin alanları, açılır menüler gibi elemanlardan istenilenler kullanılabilir. Bu elemanları içeren formları kullanılabilir hale getirmek için ise (submit) ve (reset) düğmeleri kullanılır. Şimdi bu elemanların ve düğmelerin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını öğrenelim.

1. CheckBox
Hazırlamakta olduğunuz forma onay kutuları eklemek için kullanılır. Onay kutuları, listelenen seçeneklerden istediğiniz kadarını seçebilmemize veya tümünü seçilmemiş duruma getirmemize olanak sağlar.

html-form-checkbox

Yukarıdaki kodu yazıp tarayıcıda çalıştırdığımızda aşağıdaki görüntü elde edilecektir. Checked özelliği ile sayfa yüklendiği zaman görüntülenmesini istediğimiz seçenekler belirlenir.

html-form-checkbox-1

2. Radio
Radio düğmeleri, kullanıcının verilen seçeneklerden sadece bir tanesini seçebileceği durumlar için kullanılmaktadır. Radio düğmelerinin birbirleri ile ilişkili olması ve name özelliklerinin ayni olması gerekmektedir. Checked özelliğini kullanarak sayfa yüklendiği zaman, seçili olmasını istediğiniz değer belirlenir. Radio düğmelerinin alacağı değerler Value seçeneğinde belirlenir.

html-form-radio

3. Text
Hazırlamakta olduğunuz forma, tek satırlık yazı yazılabilecek alan (textbox) eklemek için kullanılır. Bu alan ile birlikte size maxlength özelliklerini de kullanabilirsiniz.

html-form-text

4. Password
Hazırlamakta olduğunuz forma şifreli alanlar eklemek için kullanılır. Type özelliğine, “password” değeri atanarak oluşturulur.

html-form-password1

Yukarıdaki kodu kaydedip çalıştırdığınız zaman tarayıcıdaki görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

html-form-password2

5. Textarea
Text kutularının görevi, hazırlamakta olduğumuz forma tek satırlık veri giriş alanları eklemek iken Textarea kullanarak forma, birden fazla satırdan oluşan alanlar ekleyebiliriz. Rows (satır) ve cols (sütun) tanımlamaları yapılarak bu metin alanının kaç satır ve kaç sütundan oluşması gerektiği belirlenir.

html-form-textatrea

Açılır Menüler
Hazırlamakta olduğunuz formlara <select> (seç) etiketi kullanarak açılır menüler ekleyebilirsiniz. Listbox (liste kutusu) ve drop-down list (aşağı açılır liste) şeklinde iki farklı tür de seçim kutusu oluşturulabilir. Listede yer alacak elemanların neler olacağı ise <option> etiketi ile belirlenir.

html-form-acilir1

7. Reset
Üzerine gelip tıklandığı zaman, form içeriğini temizleyip kullanıcının forma yeniden bilgi girişi sağlayan bir düğme (buton) oluşturulmasını sağlar.
Kullanımı:
<input type=”reset”> “Value” özelliği, düğme üzerinde istediğiniz metni yazmanıza olanak sağlar.
8. Submit
Submit (gönder), form içerisinde yer alan içeriklerin sunucuya gönderilmesini sağlamak için kullanılır.
Kullanımı:
<input type=”submit”>
“Value” özelliği düğme üzerinde istediğiniz metni yazmanıza olanak sağlar.

html-form-reset

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap