İleri Seviye Algoritma ve Akış Şeması Soruları-1 | Bilişim Konuları

İleri Seviye Algoritma ve Akış Şeması Soruları-1

1. 0 sayısı girilene kadar sayı girişini sağlayan ve bu sayıların ortalamasını hesaplayıp sonucu ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

2. Adınızı ve soyadınızı alt alta yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

3. Dışardan girilen 20 sayıdan negatiflerin ve pozitiflerin sayısını hesaplayıp sonucu ekrana yazdıran yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

4. 1 ile 100 arasındaki tek sayıları bulup ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

5. Dışardan girilen 20 sayıdan çiftlerin ve teklerin ortalamasını bulup ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

6. 0 ile 100 arasındaki sayıların 7’ye bölümünden kalan 3 olan sayıların kaç tane olduğunu hesaplayıp ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

7. 1 ile 1000 arasındaki sayıların 12ye tam bölünenlerin ortalamasını hesaplayıp ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramı oluşturunuz.

8. Klavyeden girilen 20 sayıdan 15’ten büyük olanların toplamını bulup ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

9. Klavyeden girilen 20 sayıdan 50’den büyük ve ya eşit olanların toplamının 50’den küçük olanların toplamına oranını bulan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

10. Klavyeden 0 girilinceye kadar sayı girilmesini sağlayan, bu sayıların, kaç tane olduğunu, toplamını ve ortalamasını bulup sonucu ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.
11. Klavyeden 0 girilinceye kadar sayı girilmesini sağlayan, negatif ve pozitifleri ayrı ayrı toplayıp ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

12. x = -b + b2 – 4ac2a formülünün sonucunu ekrandan girilecek değerler için hesaplayıp x değerini ekrana yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

13. Klavyeden kütlesi (m), hızı (v) ve yerden yüksekliği (h) olarak girilen maddenin Potansiyel (Ep) ve Kinetik (Ek) enerjisini hesaplayan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz. (g=10, Ep=m.g.h, Ek=ퟏퟐ.m.v2) .

14. Klavyeden girilen pozitif bir sayıdan başlayıp, 1′e kadar olan sayıları ekrana yazan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

15. Klavyeden girilen iki sayı arasındaki (birinci sayıdan başlayıp ikinci sayıya kadar) sayıları ekrana yazıdırıp ortalamasını hesaplayan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

16. Dışardan girilen sayıların toplamı 30’dan fazla olduğunda kaç adet sayı girildiğini hesaplayan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

17. Dışardan girilen 10 adet sayıdan en büyüğünü bulup kaçıncı sırada olduğunu yazan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

18. Dışardan girilen vize ve final notuna göre öğrencinin harf notunu hesaplayıp ekrena yazdıran programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.(Vize=%40, Final=%60, 90-100=A, 80-89=B, 70-79=C, 60-69=D, 0-59=F)

19. Seçilen operatöre göre dört işlem (+, -, *, /) yapan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

20. 1-1/3+1/5-1/7+1/9-1/11+… Serisinin n tane terim için toplamını hesaplayan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

21. e fonksiyonunun seriye açılımı aşağıdadır. Buna göre; dışarıdan girilen x ve N değerine göre; exi hesaplayan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

22. x ve n değişkenine göre aşağıdaki işlemi yapan programın algoritmayı ve akış diyagramını oluşturunuz.

23. Cos(x) fonksiyonu seriye aşağıdaki gibi açılmaktadır. Buna göre dışarıdan girilen x değerinin cosinüs’ünü hesaplayan programın algoritmasını ve akış diyagramını oluşturunuz.

24. 10 elemanlı bir sayı dizisini girişini yapan algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

25. Fibonacci serisinin ilk 10 terimini dizi kullanarak bulan programın algoritma ve akış diyagramı oluşturunuz.

26. Girilen bir kelimenin uzunluğunu bulan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

27. Bir sayı dizisinin en büyük elemanını bulan programın algoritma ve akış diyagramı oluşturunuz.

28. Girilen kelimeyi tersten yazdıran programın algoritmasını ve akış diyagramını oluşturunuz.

29. Bir decimal sayıyı binary (10’luk-2’lik) sayıya çeviren programın algoritmasını ve akış diyagramını oluşturunuz.

30. 10 elemanlı bir sayı dizisinde en küçük elemanın bu dizinin kaçıncı elemanı olduğunu bulan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.
31. Aşağıdaki çıktıyı veren programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

32. Bir sınıftaki 50 öğrencinin bir dersten aldıkları yıl sonu notları veriliyor. Başarı notu 50 olduğuna göre kaç öğrencinin başarılı olduğunu bulan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

33. 10 elemanlı bir sayı dizisinin ortalaması tam sayı ise bu sayıdan dizide kaç tane olduğunu veren programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

34. 10 elemanlı bir dizinin elemanlarından hem 4’e hemde 5’e bölünen sayıları bulan programın algoritma ve akış diyagramı oluşturunuz.

35. Bir yazının polindrom olup olmadığını bulan programın algoritmayı ve akış diyagramını oluşturunuz.

36. Bir dizide dışarıdan girilen bir sayının, dizinin elemanlarından kaç tanesinden küçük olduğunu bulan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

37. Bir sayı dizisinde dizi elemanlarının sondan başa gelecek şekilde düzenlenmesini sağlayan algoritma ve akış diyagramının oluşturunuz.

38. Girilecek 10 adet sayının ortalamasını bulduran (dizi ile) programın algoritmasını ve akış diyagramını oluşturunuz.

39. Girilen cümlede, girilen karakterden kaç tane olduğunu bulan programın algoritması ve akış diyagramını oluşturunuz.

40. 10 elemanlı bir sayı dizisinin en büyük ve en küçük elemanlarını ve yerini bulan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.
41. Eleman değerleri verilmiş 7 elemanlı bir sayı dizisinde tekrarlanan sayıların ilk yazılanı dışında kalanları kaldırarak başa doğru öteleyen programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

42. Klavyeden girilen maksimum 20 karakterli kelimedeki sesli harflerin kelimenin toplam karakter sayısına göre yüzde oranını hesaplayan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

43. İki boyutlu olarak oluşturulan matrise matris[i,j] dışarıdan değer girilen programın algoritma ve akış diyagramı oluşturunuz.

44. [2×2] tipindeki bir kare matrisin transpozesini veren algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

45. İki boyutlu bir diziyi, tek boyutluya çeviren programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

46. İki kare [3×3] matrisin toplamını yapan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

47. Sıralı arama (sequantial search) algoritması ile girilen bir sayıyı dizideki yerini bulan programın algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

48. N elemanlı bir dizide ikili (binary) arama algoritması ile girilen bir sayıyı arayan algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

49. Bubble (kabarcık) sıralama algoritması ile bir dizinin sıralanması programının algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

50. Selection Sort (Seçme Sıralama) algoritması ile bir dizinin sıralanması programının algoritma ve akış diyagramını oluşturunuz.

Lütfen Bu Yazıyı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Ülkü
Ülkü
1 yıl önce

Sorular güzel cevaplari nerede

mehmet emin
mehmet emin
10 ay önce

cevaplar nerde ?*

2
0
Düşüncelerinizi önemseriz, lütfen yorum yapınx
()
x