Localhost Xampp Web Sunucusu Kurulumu - Bilişim Konuları

Localhost Xampp Web Sunucusu Kurulumu

Derslerimize başlamadan önce php dosyalarını yorumlatmak için bir web sunucusuna ihtiyacımız var. Php, Apache ve MySQL’i tek tek kurmak ve ayarlarını yapmak yerine, hepsini tek pakette içinde bulunduran ve kurulumdan sonra ek bir ayar işlemini gerek duymayan XAMPP Windows kurulumunu anlatacağım.

http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html adresinden hemen alt kısımda Xampp for Windows bölümünde EXE yazan bağlantıya tıklayarak en son sürümü indiriyoruz.

Kurulum:

 • İndirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştıralım.
 • Karşılama ekranı gelecektir bu ekranda web sunucusu kurulumunun hangi klasöre yapılacağını seçeceğiz. Ben D sürücüsündeki WEB klasörünün içine kurulum yapacağım.Destination folder kısmına D:\WEB yazabiliriz veya Browse butonuna tıklayarak klasörlere gözatabiliriz.  Klasör seçimini yaptıktan sonra Install butonuna tıklıyoruz.

 • Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra siyah bir ekran açılacaktır(MSDOS penceresi)
  Bu pencerede bize ilk olarak “Should I add shortcuts to the startmenu/desktop? (y/n): y”Başlat menüsüne ve Masaüstüne programın kısayolunun atılmasını isteyip istemediğimizi soruyor. “y” tuşuna basıyoruz ve ENTER diyerek sonraki aşamaya geçiyoruz.
 • Sonraki adımda “Should I proceed? (y/x=exit setup): y” sorusuna da “y” diyerek devam ediyoruz.
 • Sonraki adımda “Your choice? (y/n): n” sorusuna “n” diyerek devam ediyoruz.
 • Kurulum yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra Enter’a tıklayarak devam ediyoruz.
 • MSDOS ekranında XAMPP 1.7.2 kontrol paneli açılacak, 1 yazıp Enter diyoruz ve Xampp kontrol paneli açılıyor. MSDOS’yani siyah ekranı kapatıyoruz ve Xampp kontrol paneline geçiyoruz. Eğer kontrol panelini açılmadıysa masaüstündeki kısayoluna tıklayarak  programı başlatabilirsiniz.
 • Açık olan kontrol paneli aşağıda gördüğünüz gibi.

 • İlk olarak MySQL’in karşısındaki Start butonuna tıklıyoruz. MySQL hizmeti çalıştığı süreceRunning yazısını göreceksiniz. Daha sonra Apache’nin karşısındaki Start butonuna tıklıyoruz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bu hizmetleri tekrar başlatmanız gerekir. Eğer otomatik başlamasını isterseniz hizmet isimlerinin sol kısmındaki Svc düğmesine tıklamanız yeterli. Apache ve MySQL windows hizmeti olarak otomatik başlayacaktır. Her iki hizmet çalıştığına göre bu pencereyi simge durumuna alabiliriz.
 • Tarayıcımızı açıyoruz ve adres satırına http://localhost yazıp Enter diyoruz. Karşımıza Dil seçim sayfası gelecektir. Şimdilik Türkçe desteği yok, English diyerek devam ediyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Xampp başlangıç sayfası gelecektir.

Php dosyalarını nasıl çalıştıracağız?

Ben kurulumu D:\WEB klasörüne yapmıştım. D:\WEB\xampp\htdocs klasörünü açalım (siz kendi kurulum yaptığınız dizini açın) burada phpders isimli bir klasör oluşturalım. Üzerinde çalışma yapacağımız tüm dosyaları bu klasöre atacağız. Yani çalışmalarımıza ulaşmak içinhttp://localhost/phpders adresini kullanacağız.

Artık web sunucumuz da hazır olduğuna göre Php derslerine başlayabiliriz.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

<< Önceki Yazı

Sonraki Yazı >>

Yorum Yap