Microsoft Excel Grafik Türleri - Bilişim Konuları

Microsoft Excel Grafik Türleri

Grafik Türleri

excel-grafikler

Excel 2007’de grafik oluşturmak için, grafikte kullanmak istediğiniz verileri seçip Ekle sekmesinin Grafikler grubunda türlerine göre ayrılmış olan grafik düğmelerinden kullanmak istediğinize tıklayın. Tüm grafikleri bir arada görmek için düğmelere tıkladığınızda açılan menülerin en alttaki seçeneği Tüm Grafik Türleri’ni seçin ya da Grafikler grubunun sağ alt köşesindeki  simgesine tıklayın.

Excel, verilerin izleyicilerinize anlamlı bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olmak için pek çok türde grafiği destekler. Grafik oluşturduğunuzda veya var olan bir grafiğin türünü değiştirdiğinizde, aşağıdaki grafik türlerinden birini seçebilirsiniz.

Sütun

Belirli bir süredeki veri değişikliklerini veya öğeler arasındaki karşılaştırmayı göstermek için kullanışlıdır. Sütun grafiklerde, kategoriler genellikle yatay eksen boyunca, değerler dikey eksen boyunca düzenlenir.

Çizgi

Zaman içindeki aralıksız verileri gösterebilir, ortak bir ölçekle karşılaştırabilir; dolayısıyla eşit aralıktaki eğilimleri göstermek için idealdir. Bir çizgi grafikte, kategori verisi eşit aralıklarla yatay eksen boyunca ve tüm değer verileri eşit aralıklarla dikey eksen boyunca dağıtılır. Kategori etiketleriniz metinse ve aylar, çeyrekler veya mali yıllar gibi eşit aralıklı değerleri gösteriyorsa, çizgi grafik kullanmanız gerekir.

Pasta

Bir veri serisindeki öğelerin, bu öğelerin toplamıyla orantılı boyutlarını gösterir. Pasta grafikte veri noktaları tüm pastanın yüzde oranı biçiminde gösterilir. Çizmek istediğiniz tek bir veri seriniz varsa, çizmek istediğiniz değerlerden hiçbiri eksi değilse, çizmek istediğiniz değerlerden hemen hemen hiçbiri sıfır değerinde değilse, çok fazla kategoriniz yoksa ve kategoriler tüm pastanın parçalarını temsil ediyorsa pasta grafik kullanabilirsiniz.

Çubuk

Tek tek öğeler arasındaki karşılaştırmayı gösterir. Eksen etiketleri uzunsa ve gösterilen değerler süre ise çubuk grafik kullanabilirsiniz.

Alan

Zaman içindeki değişikliğin büyüklüğünü vurgular, bir eğilimdeki toplam değere dikkat çekmek için kullanılabilir. Örneğin, belirli bir zaman içindeki kârı gösteren veriler, toplam kârı vurgulamak için alan grafiğinde çizilebilir. Alan grafiği, çizili değerlerin toplamını görüntüleyerek parçaların bütünle ilişkisini de gösterir.

Dağılım

Çeşitli veri serilerindeki sayısal değerler arasındaki ilişkiyi gösterir veya iki sayı grubunu xy koordinatının bir serisi olarak çizer. Dağılım grafiğinin iki değer ekseni mevcuttur; yatay eksen (x ekseni) boyunca sayısal veri kümesi, dikey eksen (y ekseni) boyunca da bir başka veri kümesi gösterilir. Bu değerleri tek bir veri noktasında birleştirir ve düzensiz aralıklarla veya kümelerle gösterir. Dağılım grafikleri genellikle bilimsel, istatistik veya mühendislik verileri gibi sayısal değerleri karşılaştırmak ve görüntülemek için kullanılır.

Hisse Senedi

Adından da anlaşılacağı gibi, hisse senedi grafiği en çok hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmaları göstermek için kullanılır. Bunun yanı sıra, yıllık hava durumu değişiklikleri vb. bilimsel veriler için de kullanılabilir. Hisse senedi grafik verilerinin çalışma sayfasında düzenlenme biçimi çok önemlidir. Örneğin, basit bir en yüksek-en düşük-kapanış hisse senedi grafiği oluşturmak için, sütun başlığı olarak sırasıyla En Yüksek, En Düşük ve Kapanış girerek verilerinizi düzenlemeniz gerekir.

Yüzey

İki veri kümesi arasında en uygun birleşimi bulmak istediğinizde kullanışlıdır. Topografya haritasında olduğu gibi, renk ve desenler aynı değer aralığını içeren alanları belirtir. Hem kategoriler, hem de veri serileri sayısal değerler olduğunda yüzey grafik kullanabilirsiniz.

Halka

Pasta grafik gibi, halka grafik de parçaların bütünle olan ilişkisini gösterir, ancak halka grafik birden fazla veri serisi içerebilir.

Kabarcık

Çalışma sayfasındaki sütunlarda düzenlenen verilerin, x değerleri birinci sütunda ve karşılık gelen y değerleri ve kabarcık boyutu değerleri bitişik sütunlarda listelenmek üzere kabarcık grafiği çizilebilir.

Radar

Görünümü nedeniyle örümcek grafik veya yıldız grafik olarak da adlandırılan radar grafik, grafiğin merkezinden başlayıp dış halkada sona eren ayrı bir eksen boyunca her kategorideki değerleri çizer. Birçok veri serisinin toplu değerlerini karşılaştırır.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1

Yorum Yap