Microsoft Word 2010 Ders Notları - Bilişim Konuları

Microsoft Word 2010 Ders Notları

1. Microsoft Word Yazılımı

Microsoft Word, bilgisayarınızda metin belgeleri oluşturmanızı sağlayan ve Microsoft Office paketine dâhil bir yazılımdır. Bu yazılımı kullanarak oluşturduğunuz metin belgelerini tablo ve grafikler ile zenginleştirebilir, resim ve çizim gibi araçlar ile renklendirebilirsiniz.

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıdaki resim üzerinde gösterilmiştir.

word2010-1

Microsoft Word 2010 sürümünde menüler sekmeler şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ekranda sürekli yer alan 8 sekme temel kullanım amaçları aşağıda listelenmiştir:

1. Dosya: Doküman yönetimi ile ilgili Aç, Kaydet, Farklı Kaydet ve Yazdır gibi işlemler yer alır.
2. Giriş: Bir belge üzerinde çalışırken sıklıkla kullanılan Yazı Tipi ve Paragraf Düzenleme gibi araçlar yer alır.
3. Ekle: Dokümana eklenebilecek Tablo, Resim, Grafik ve Sayfa Numarası gibi nesneler ve özellikler yer alır.
4. Sayfa Düzeni: Kenar Boşlukları, Yönlendirme ve Sayfa Kenarlıkları gibi sayfa yapısı ile ilgili özellikler yer alır.
5. Başvurular: Dokümana İçindekiler Tablosu, Dipnot ve Alıntı gibi özellikler eklemek için kullanılır.
6. Postalar: Zarf veya Etiket hazırlamak ve Adres Mektup Birleştirme için kullanılır.
7. Gözden Geçir: Yazım Denetimi ve Dil seçimi araçları yer alır.
8. Görünüm: Çalışma alanını şekillendirmek için kullanılan Belge Görünümleri ve Yakınlaştırma araçları yer alır.

Sürekli görünen sekmelere üzerinde çalıştığınız nesne ile ilgili araçların yer aldığı sekmeler de eklenmektedir.

word2010-2

Örneğin, bir tablo üzerinde çalışırken Tasarım ve Düzen sekmelerinden oluşan Tablo Araçları bölümü görülürken bir resim üzerinde çalışırken Biçim sekmesinin yer aldığı Resim Araçları bölümü görülür.

word2010-3

Microsoft Word 2010 yazılımında açılır menüler yerine Şerit uygulaması kullanılır. Şerit üzerinde araçlar küçük resimler ile simgelenir.

word2010-4

İsterseniz şeridi, şeridin sağ üst köşesinde yer alan word2010-5 düğmesi ile gizleyerek çalışma alanınızı genişletebilirsiniz. Menülere tıklayarak şeridi görünür hale getirebilirsiniz. Şeridi sürekli görünür yapmak için ise yine şeridin sağ üst köşesinde yer alan word2010-6 düğmesi tıklanmalıdır.

Microsoft Word 2010 yazılım penceresinin sol üst köşesinde yer alan Hızlı Erişim Çubuğu ile Kaydetme, Geri Alma, Yenileme ve Baskı Önizleme araçlarına kolaylıkla erişilebilir.

word2010-7

İsterseniz Hızlı Erişim Çubuğuna yeni araçlar ekleyerek özelleştirebilirsiniz. Bunun için Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nu Özelleştir açılır menüsünü kullanabilirsiniz.

word2010-8

2. Klavye Kısayolları

Klavye kısayolları ile sık kullandığınız işlemleri daha hızlı yapabilmeniz için sunulmuş araçlardır. Şerit üzerinde kullandığınız aracın üzerinde imlecinizi bekletirseniz kısayolunu görebilirsiniz.

word2010-9

Bu araçlardan en sık kullanılanlar aşağıda listelenmiştir:

Doküman Aç CTRL + O
Kes                  CTRL + X
Kaydet            CTRL + S
Kopyala          CTRL + C
Yazdır             CTRL + P
Yapıştır          CTRL + V
Kapat             CTRL + W
Kalın Yazı     CTRL + K
Geri Al           CTRL + Z
İtalik Yazı     CTRL + T
Yenile            CTRL + Y
Altı Çizili Yazı  CTRL + SHIFT + A
Tümünü Seç     CTRL + A
Yardım              F1

3. Yardım

word2010-10

Microsoft Word yazılımı ile çalışırken yardıma ihtiyaç duyduğunuzda şeridin sağ üst köşesindeki word2010-11 düğmesini kullanarak veya klavyedeki F1 tuşuna basarak Word Yardımını açabilirsiniz. Açılan Yardım penceresinde yaşadığınız sorun ile ilgili anahtar kelimeleri Ara Çubuğuna yazarak arama yaparak çevrimiçi ve çevrimdışı ilgili kaynaklara erişebilirsiniz.

Bilgisayarınızın İnternet bağlantısı var ise Office.com aracılığıyla çevrimiçi kaynaklara ulaşabilirsiniz. Çevrimdışı kaynaklarda arama yapmak istiyorsanız, Ara Çubuğunun üstündeki word2010-12 düğmesine tıklayabilirsiniz. Tekrar çevrimiçi arama yapmak için ise yanındaki word2010-13 düğmesini kullanabilirsiniz. Bu işlemi Word Yardımı penceresinin sağ alt köşesindeki Bağlantı Durumu düğmesini kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

word2010-14

Temel İşlemler

Bu bölümde Microsoft Word yazılımının kullanımı ile ilgili temel işlemlere yer verilmiştir.
Microsoft Word yazılımını başlatmak için:

1. Başlat word2010-15 düğmesine tıklayın.
2. Tüm Programlar seçeneğine tıklayın.
3. Microsoft Office klasörüne tıklayın.
4. Microsoft Word 2010 seçeneğine tıklayın.

Masaüstü kısayolu oluşturmak için Microsoft Word 2010 seçeneğine sağ tıkladığınızda açılan menüde önce Gönder seçeneğine tıklamalı, açılan alt menüde ise Masaüstü (Kısayol Oluştur) seçeneğine tıklamalısınız. Bu işlemden sonra Microsoft Word yazılımını açmak için masaüstünde yer alan ikona tıklamanız yeterli olacaktır.

Yeni belge açma

Microsoft Word yazılımını açtığınızda boş bir belge de açılmış olacaktır. Bir doküman üzerinde çalışırken yeni bir belge açmak için:

1. Dosya sekmesine tıklayın.
2. Soldaki menüden Yeni seçeneğine tıklayın.
3. Açılan şablonlardan amacınıza uygun olana çift tıklayarak açın.

Yeni bir boş belge açmak için CTRL ve N tuşları da kullanılabilir.

Kullanılabilir Şablonlar arasında en sık kullanılan ve yazılımı ilk açtığınızda açılan Boş Belgedir. Bu ekrandaki şablonlar aracılığıyla belli amaçlar için önceden belirlenmiş biçimlerde belgeler oluşturabilirsiniz. Örneğin Ajandalar ile bir toplantı akışını hazırlayabilir, Listeler ile yapılması gereken işlerinizin listesini hazırlayabilirsiniz.

word2010-16

Var olan belgeyi açma
Daha önce üzerinde çalıştığınız bir belgeyi tekrar açmak için:
1. Dosya sekmesine tıklayın.
2. Soldaki menüden Aç seçeneğine tıklayın.
3. Açılan pencere aracılığıyla belgenizi bulun ve belgeye çift tıklayarak açın.
Aç penceresine ulaşmak için CTRL ve O tuşlarına basabilirsiniz.
Birden fazla belge ile çalışma
Aynı anda birden fazla belge ile çalışırken belgeler arasında geçiş yapmak için:
word2010-17
1. Görünüm sekmesine tıklayın.
2. Pencere bölümünden Pencerelerde Geçiş Yap düğmesine tıklayın.
3. Açılan menüden geçiş yapmak istediğiniz belgeye tıklayın.
Ayrıca imlecinizi araç çubuğunda göreceğiniz Microsoft Word ikonu üzerinde bekletirseniz açık olan belgelerinizi görebilirsiniz. Bu pencerelere tıklayarak da istediğiniz belgeye geçebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise ALT ve TAB tuşlarına beraber basmaktır. Bu durumda bilgisayarınızda açık olan bütün belgeler ekranınızın ortasında gösterilecektir.Bu belgelere tıklayarak istediğiniz belgeyi açabilirsiniz. Bu özellik herhangi bir programda açmış olduğunuz belge ile Word belgesi arasında da geçiş yapmanıza olanak sağlar. Örneğin; açmış olduğunuz Microsoft Excel tablosundaki verileri üzerinde çalıştığınız Word belgesine kolaylıkla kopyalayabilirsiniz.
word2010-18
word2010-19
Birden fazla belgeyi bir arada görmek isterseniz Görünüm sekmede yer alan Tümünü Yerleştir seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda açık olan tüm Word belgeleriniz ekranınıza alt alta sığdırılacaktır. Belgeler yerleştirildikten sonra aktif hale gelecek olan Yan Yana Görüntüle seçeneği ile belgelerinizin yan yana yerleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece belgeler arasında geçiş yapmadan bir belgeden diğerine metin veya biçim kopyalama yapabilir ya da belgeleri karşılaştırabilirsiniz.
Dil seçimi
Microsoft Word yazılımı kurulum diline göre varsayılan dilini ayarlamaktadır. Yazılım kurulumu Türkçe yapıldı ise varsayılan yazım dili Türkçedir ve değiştirilmediği sürece bütün belgelere uygulanır. Çalışılan belgenin yazım dilini Word penceresinin en altındaki durum çubuğundan görebilirsiniz.
word2010-20
Belge dilini özellikle yazım ve dilbilgisi denetimi için önem taşımaktadır. Belge dili ile kullandığınız dil farklı ise yazdığınız tüm kelimelerin altı kırmızı ile çizilecektir.
Bütün belgenin dilini değiştirmek için:
1. CTRL ve A tuşlarına basarak tüm belgeyi seçin.
2. Gözden Geçir sekmesine tıklayın.
3. Dil bölümünde yer alan Dil düğmesine tıklayın.
4. Yazım Denetimleme Dilini Ayarla seçeneğine tıklayın.
Açılan Dil penceresinden belge dilini ayarlayabilirsiniz. Örneğin; Microsoft Word yazılımı İngilizce kurulduysa, varsayılan dil İngilizce olacaktır. Türkçe belgelerde yazım denetimi yapmak için Dil penceresinden Türkçe seçilmelidir. Genellikle çalışma diliniz Türkçe ise Türkçeyi varsayılan dil olarak yine bu pencereyi kullanarak ayarlayabilirsiniz. Bu işlemi Türkçe seçtikten sonra Dil penceresinin altındaki Varsayılan Olarak Ayarla düğmesine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Tamam düğmesine tıklayarak ayarlarınızı uygulayarak pencereyi kapatabilirsiniz.
Ayrıca Dil penceresine durum çubuğundaki word2010-21 düğmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Yazım denetleme
Seçtiğiniz belge diline göre Microsoft Word otomatik olarak yazım denetimi yapacaktır.
word2010-23
Denetim sırasında yanlış yazılmış olan kelimeler kırmızı çizgi ile işaretlenecektir. Yanlış yazılmış olan kelimeyi düzeltmek için:
1. Altı çizili kelimeye sağ tıklayın.
2. Açılan menünün en üstünde bu kelime için yazım önerileri yer almaktadır.
3. Yazmak istediğiniz kelime bunlardan biri ise kelimeye tıklayarak düzeltebilirsiniz.
4. Yazdığınız kelimenin doğru olduğunu düşünüyorsanız Yoksay seçeneğini tıklayabilirsiniz. Böylece kelime değiştirilmeyecek ve altındaki kırmızı çizgi kaldırılacaktır.
5. Aynı kelimeyi belge içinde pek çok kez kullandıysanız ve doğru yazıldığını düşünüyorsanız Tümünü Geç seçeneğini tıklayabilirsiniz.
6. Yazdığınız kelimenin doğru yazıldığından emin iseniz Sözlüğe Ekle seçeneği ile kelimeyi sözlüğe ekleyerek bundan sonra doğru kabul edilmesini sağlayabilirsiniz.
word2010-22
Microsoft Word, dilbilgisi denetimi de yapmaktadır ve yanlış kullanımları yeşil çizgi ile işaretlemektedir. Yeşil çizgi ile işaretlenmiş olan bölümler ile ilgili düzenlemeler için:
word2010-24
1. İşaretli bölümü sağ tıklayın.
2. İşaretli bölüm ile ilgili bir öneri var ise açılan menünün en üstünde yer alır.
3. Doğru kullanımın bu öneri ise öneriye tıklayarak düzeltmeyi yapabilirsiniz.
4. Önerinin doğru olmadığını düşünüyorsanız Tümceyi Yoksay seçeneği ile değişiklik yapmadan yeşil çizgiyi kaldırabilirsiniz.
word2010-25
Yeşil çizgi ile işaretlenmiş olan bazı bölümler ile ilgili bir öneri verilmeyecektir. Bu durumda işaretli bölümün tekrar gözden geçirmesi yararlı olacaktır. Eğer bölüm uygun bulunuyorsa Tümceyi Yoksay seçeneği seçilerek yeşil çizgi kaldırılabilir.
Otomatik yazım denetimi özelliğini kullanmak istemiyorsanız Dil penceresini açıp “Yazım veya dilbilgisi denetimi yapma” kutucuğunu tıklayarak işaretleyebilirsiniz.
Metin işlemleri
Bu bölümde belgenizde değişiklik veya düzenleme yapmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız işlemler ile metin girişini kolaylaştıracak araçlara yer verilmiştir.
Dolaşma
Belge içinde dolaşmak için Word penceresinin sağ tarafındaki gezinti çubuğunu kullanabilirsiniz. Kaydırma çubuğunu aşağı ya da yukarı hareket ettirerek sayfalar arasında hızla geçiş yapabilirsiniz. Çubuğun altındaki
 Önceki Sayfa düğmesine ile bir sayfa yukarıya,
 Sonraki Sayfa düğmesi ile bir sayfa aşağı gidebilirsiniz.
Ayrıca Word penceresinin altındaki durum çubuğunda yer alan Sayfa bilgisine tıklayarak istenen sayfaya ulaşılabilir. Açılan Bul ve Değiştir penceresinin Git sekmesine ulaşılmak istenen sayfanın numarası yazılabilir. Ayrıca + ve – işaretleri ile ileri veya geriye doğru kaç sayfa gidileceği de bu pencerede belirtilebilir.
word2010-26
Klavye tuşları kullanılarak da belge içinde dolaşılabilir.
word2010-27
Seçme ve Taşıma
Hazırladığınız metinde bir paragraf, cümle ya da kelimeyi belgenin farklı bir yerine taşımak için taşımak istediğiniz bölümü imlecinizin sol tuşuna basılı tutarak seçmelisiniz. Seçme işlemini klavyedeki yön tuşlarını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için seçmek istediğiniz bölümün başına veya sonuna tıklamalısınız. Seçim için gereken tuş kombinasyonları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.
word2010-28
Seçilmiş bölümü yine fareniz ile sürükleyerek istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Seçili bölümü belge içinde taşımaya başladığınızda imleciniz yanda görüldüğü gibi noktalı olacaktır ve sürüklemeyi bıraktığınızda seçtiğiniz bölüm imlecinizin olduğu noktaya taşınacaktır.
Kopyalama
Belge içinde veya belgeler arasında istediğiniz bölümleri kopyalayarak çoğaltabilirsiniz. Kopyalama işlemi için bölümü seçin ve aşağıdaki işlemlerden birini kullanarak işlemi tamamlayın:
a. Giriş sekmesi:
1. Kopyala düğmesine tıklayın.
2. Seçili bölümü yapıştırmak isteğiniz yere tıklayın.
3. Yapıştır düğmesine tıklayın.
b. Seçili bölümü sağ tıklayınca açılan menü:
1. Kopyala seçeneğine tıklayın.
2. Seçili bölümü yapıştırmak isteğiniz yere sağ tıklayın.
3. Yapıştır seçeneğine tıklayın.
c. Klavye kısayolları:
1. CTRL ve C tuşlarına basın.
2. Seçili bölümü yapıştırmak isteğiniz yere tıklayın.
3. CTRL ve V tuşlarına basın.
Belge içinde veya belgeler arasında taşıma yapmak için ise yukarıdaki adımları Kopyala yerine Kes özelliği ile uygulayabilirsiniz. Kes işleminin klavye kısayolu ise CTRL ve X tuşlarıdır.
Yapıştırma seçenekleri
word2010-29
Kopyaladığınız veya kestiğiniz bir bölümü yapıştırma sırasında biçimlendirebilirsiniz. Giriş sekmesindeki Yapıştır düğmesinin altındaki küçük oka tıkladığınızda Yapıştırma Seçenekleri menüsü açılacaktır. Bu menüye yapıştırma işlemini yaptıktan sonra yapıştırdığınız bölümün yakınında ortaya çıkan simgesine tıklayarak da erişebilirsiniz. Bu menüde yer alan seçenekler kopyalamış olduğunuz bölüme göre farklılık göstermektedir. Metin kopyalama sırasında görülen seçenekler:
Kaynak Biçimlendirmesini Koru: Bu seçenek özgün metnin görünümünü korur.
 Biçimlendirmeyi Birleştir: Bu seçenek, çevreleyen metinle eşleşecek biçimde biçimlendirmeyi değiştirir.
 Yalnızca Metni Koru: Bu seçenek metindeki özgün biçimlendirmenin tümünü kaldırır.
Geri alma ve Yenileme
Yaptığınız işlemleri geri almak için Hızlı Erişim Çubuğunda yer alan Geri Al word2010-30 düğmesini kullanabilirsiniz. Geri Al düğmesinin yanındaki oka tıklayarak birkaç işlemi aynı anda da geri alabilirsiniz. Belgeyi kaydetme gibi Dosya sekmesinden gerçekleştirilen bazı işlemler geri alınamaz. Geri alma işleminin 2 klavye kısayol vardır:
1. CTRL ve Z tuşları
2. F2 fonksiyon tuşu
Geri aldığınız işlemleri yenilemek için ise Hızlı Erişim Çubuğunda yer alan Yenile word2010-31 düğmesini kullanabilirsiniz. Yenileme işleminin 2 klavye kısayol vardır:
1. CTRL ve Y tuşları
2. F3 fonksiyon tuşu
Bulma ve Değiştirme
word2010-32
Üzerinde çalıştığınız belge içinde arama yaparak düzeltmek veya bulmak istediğiniz metinlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için Giriş sekmesinde yer alan Düzenleme bölümündeki Bul düğmesine tıklamalısınız. Bul işleminin klavye kısayolu CTRL ve F tuşlarıdır. Bu düğmeye tıkladığınızda Word penceresinin sağ tarafında Gezinti bölmesi açılacaktır. Belge Ara kutucuğuna bulmak istediğiniz kelimeyi yazarak arama yapabilirsiniz. Arama sonuçları yine bu pencerede listelenecek ve belgeniz üzerinde Sarı renk ile işaretlenecektir. Listede yer alan sonuçlardan birine tıklayarak o bölüme gidebilir veya düğmeleri ile sonuçlar arasında dolaşabilirsiniz.
word2010-33
Belge içinde kullanmış olduğunuz bir kelimeyi başka bir kelime ile değiştirmeniz gerekiyor ise Değiştir işlemini kullanabilirsiniz. Bunun için Giriş sekmesinde yer alan Düzenleme bölümündeki Değiştir düğmesine tıklamalısınız. Değiştir işleminin klavye kısayolu CTRL ve H tuşlarıdır. Değiştir düğmesine tıkladığınızda Bul ve Değiştir penceresi açılacaktır.
word2010-34
Açılan pencerede Aranan ve Yeni Değer kutuları yer almaktadır. Aranan kutusuna belgede var olan kelimeyi, Yeni Değer kutusuna ise bu kelime ile değiştirmek istediğiniz yeni kelimeyi yazmalısınız. Değiştirme işlemini tamamlamak için Değiştir düğmesine tıklamalısınız. Değiştir düğmesine tıkladığınızda önce aradığınız kelime bulunacak ve gösterilecektir. Tekrar Değiştir düğmesine tıklarsanız, görüntülenen kelime yeni kelime ile değiştirilecek ve bir sonraki kelime bulunacaktır. Bu işlemi tekrarlayarak belgenizdeki tüm kelimeleri değiştirebilirsiniz. Bu şekilde tek tek bütün kelimeleri değiştirmek yanlış veya gereksiz bir değiştirme olmasını engellemeye yardımcı olur. Ancak böyle bir kontrole ihtiyaç duymuyorsanız Tümünü Değiştir düğmesine tıklayarak kontrol etmeden bütün kelimeleri değiştirebilirsiniz.
Tümünü Değiştir özelliği ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli konu aradığınız kelimenin aynı zamanda başka bir kelimenin de parçası olma durumudur. Örneğin; “bilir” kelimesini “olur” kelimesi ile değiştirmek isterseniz içinde “bilir” geçen bütün kelimeler de bulunacak ve “eğitilebilir” kelimesi “eğitileolur” olarak değiştirilecektir. Bu durumu engellemek için Arama Seçenekleri bölümü Bul ve Değiştir penceresindeki Tüm Seçenekler düğmesine tıklanarak açılmalıdır. Bu bölümde yer alan seçeneklerden “Yalnızca tam sözcükleri bul” seçeneği tıklanmalıdır. Bu seçeneğin uygulandığı değiştirme işlemlerinde sadece tam kelimeler bulunacak, yukarıdaki örnekte olduğu gibi başka bir kelimenin içinde geçen bölümler göz ardı edilecektir.
Simge ekleme
Belgenize klavyenizde olmayan birtakım simgeleri (≠, ≤, ±, © gibi) ekleyebilirsiniz. Bunun için Ekle sekmesinde yer alan Simgeler bölümünde yer alan Simge düğmesine tıklamalısınız. Açılan menüde sık kullanılan simgeler yer almaktadır. Bu simgelere tıklayarak simgeyi imlecinizin bulunduğu yere ekleyebilirsiniz. Eğer eklemek istediğiniz simge sık kullanılanlar listesinde yer almıyorsa, Tüm Simgeler seçeneğine tıklamalısınız. Açılan pencere aradığınız simgeyi bulabilirsiniz. Kullandığınız simgeler sık kullanılanlar listesine eklenecektir.
word2010-35
Otomatik düzeltme
Yazım hataları ve yanlış hecelenmiş sözcükleri, Microsoft Word tarafından otomatik olarak düzeltilmektedir. Ayrıca sık kullanılan bazı simgeler de otomatik olarak düzeltilirler. Örneğin; © simgesi için (c), ™ simgesi için ise ™ yazmanız yeterli olacaktır.
Otomatik düzeltme özelliğinin varsayılan bir listesi olmakla beraber, bu listeye eklemeler yaparak yazım sırasında yararlanabilirsiniz. Örneğin; “Personel Dairesi Başkanlığı” yazmak için listeye “pdb” kısaltmasını ekleyebilirsiniz. Böylece her “pdb” yazdığınızda bu karakterler “Personel Dairesi Başkanlığı” olarak düzeltilecektir. Otomatik düzeltme listesini düzenlemek için:
1. Dosya sekmesine tıklayın.
2. Sol menüdeki Seçenekler düğmesine tıklayın.
word2010-36
3. Açılan Word Seçenekleri penceresinin solunda yer alan Yazım Denetleme düğmesine tıklayın.
4. Otomatik Düzeltme seçenekleri bölümündeki Otomatik Düzeltme Seçenekleri düğmesine tıklayın.
5. Açılan Otomatik Düzelt: Türkçe penceresinde “Metni yazarken değiştir” özelliğinin altındaki Değiştir kutucuğuna yazmak istediğiniz kısaltmayı ya da kelimeyi girin.
word2010-37
6. Yerine kutucuğuna ise düzeltme sonucu yazılacak olan kelime ya da kelime grubunu girin. Buraya yazdığınız metin aynen kullanılacaktır. Bu sebeple büyük küçük harf kullanımına dikkat etmelisiniz.
7. Ekle düğmesine tıklayın.
8. Tamam düğmesine tıklayarak işlemi tamamlayın.
9. Word Seçenekleri penceresini de Tamam düğmesine tıklayarak kapatın.
Belgeyi kaydetme
Çalıştığınız belgeyi .docx uzantısı ile kaydetmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:
a. Hızlı Erişim Çubuğu:
1. Kaydet düğmesine tıklayın.
b. Dosya sekmesi:
1. Kaydet seçeneğine tıklayın.
c. Klavye kısayolu:
1. CTRL ve S tuşlarına basın.
Belgeyi ilk defa kaydediyorsanız Farklı Kaydet penceresi açılacaktır. Bu pencere aracılığıyla belgeyi kaydetmek istediğiniz yeri seçmeli ve Dosya adı kutucuğuna belgenize vermek istediğiniz ismi yazmalısınız. Kaydet düğmesine basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
word2010-38
Farklı Kaydet işlemi ile belgeleriniz farklı formatlarda ve isimlerde kaydedebilirsiniz. Farklı Kaydet işlemi için Dosya sekmesindeki Farklı Kaydet seçeneğine tıklamalısınız. Farklı Kaydet penceresi açılacaktır. Dosya adı bölümünden belgenizi yeni bir isimle kaydedebilirsiniz. Kayıt türü bölümünde ise belgenizi .doc, .pdf ve .html gibi uzantılar ile kaydetmeniz mümkündür.
Biçimleme
Metin biçimleme
Hizalama
Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için:
1. Hizalamak istediğiniz metni seçin.
2. Giriş sekmesini tıklayın.
3. Paragraf bölümünde seçili olan veri üzerinde değişiklik yapabileceğiniz seçenekler bulunmaktadır.
4. Hizalama düğmelerinden istediğiniz seçiniz.
word2010-39
1. Metni Sola Hizala: Seçili/yazılacak metni sayfanın soluna doğru hizalar.
2. Ortalama: Seçili/yazılacak metni yatay olarak sayfanın ortasına doğru hizalar.
3. Metni Sağa Hizala: Seçili/yazılacak metni sayfanın sağına doğru hizalar.
4. Yasla: Gerektiğinde sözcüklerin arasına fazladan boşluk ekleyerek seçili/yazılı metni hem sol hem sağ kenar boşluklarına hizalar. Bu seçenek, sayfanın sol ve sağ kenarı boyunca temiz bir görünüm oluşturur.
Hizalama seçeneklerinin kısayolları aşağıda verilmiştir:
Metni sola hizala CTRL + L
Metni sağa hizala CTRL + G
Ortalama CTRL + R
Yasla CTRL + D
Büyük-Küçük Harf Değiştirme
Word’de hazırladığınız dokümanlarınızda büyük-küçük harf değişikliği yapabilirsiniz. Bunun için öncellikle değişiklik yapmak istediğiniz metni seçmeniz gerekmektedir.
1. Giriş sekmesini tıklayınız.
2. Yazı Tipi bölmesinden word2010-40 düğmesine tıklayın.
3. Büyük-küçük harf değiştirme seçenekleri örnek yazımları ile açılacaktır. Uygulamak istediğiniz seçeneğe tıklayın.
word2010-41
Büyük-küçük harf değiştirme işlemi SHIFT ve F3 tuşlarına basılarak da yapılabilir. İşlemi uygulamak istediğiniz metni seçtikten sonra kısayol tuşlarına basarak değişimleri uygulayabilirsiniz. Ancak hangi değişimi uygulayacağınızı seçemezsiniz. İstediğiniz değişimi bulmak için SHIFT ve F3 tuşlarına basmaya devam etmelisiniz.
Büyük-Küçük Harf Değiştirme Seçenekleri
 Tümce Kullanımı: Bir cümlenin ilk harfini büyük harfe çevirmek için kullanabilirsiniz. Bu komutun seçili olan metnin bir cümle olduğunu anlaması için cümlenin yeni bir satırda başlaması gerekmektedir.
Önce: sorularınız ve önerileriniz için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.
Sonra: Sorularınız ve önerileriniz için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.
 Küçük Harf: Seçili olan tüm metni küçük harfe dönüştürür.
Önce: Sorularınız ve Önerileriniz için iletişim BAĞLANTISINI kullanabilirsiniz.
Sonra: sorularınız ve önerileriniz için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.
 Büyük Harf: Seçili olan tüm metni büyük harfe dönüştürür.
Önce: Sorularınız ve Önerileriniz için iletişim BAĞLANTISINI kullanabilirsiniz.
Sonra: SORULARINIZ VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN İLETİŞİM BAĞLANTISINI KULLANABİLİRSİNİZ.
 Her Sözcüğü Büyük Harfe Çevir: Seçili tüm metnin her bir kelimesinin baş harfini büyük harf, diğer harfleri de küçük harf yapar.
Önce: sorularınız ve önerileriniz için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.
Sonra: Sorularınız Ve Önerileriniz İçin İletişim Bağlantısını Kullanabilirsiniz.
 Büyük Küçük Dönüştür: Seçili metnin her bir harfini tersine çevirir; büyük harfleri küçük, küçük harfleri de büyük harfe dönüştürür.
Önce: Sorularınız ve Önerileriniz için iletişim BAĞLANTISINI kullanabilirsiniz.
Sonra: sORULARINIZ VE öNERİLERİNİZ İÇİN İLETİŞİM bağlantısını KULLANABİLİRSİNİZ.
Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap