Nesne Tabanlı Programlama Dersi 1.Dönem 2.Uygulama Sınavı | Bilişim Konuları

Nesne Tabanlı Programlama Dersi 1.Dönem 2.Uygulama Sınavı

Nesne Tabanlı programlama dersi uygulama sınavı.
İlk olarak bir forma ve forma bir adet TabControl nesnesi ekleyiniz. Uygulama formunuz resimde görünenin aynısı olsun. Renklere, yazı tiplerine ve yazı büyüklüklerine dikkat ediniz. Tasarımın aynısını yapmaya çalışınız.

1.Soruda Listbox’a girilen sayıların tek sayımı, yoksa çift sayımı oldukları kontrol ediliyor ve alttaki Labele yazdırılıyor. Eğer sayı yoksa “Sayı Yok” yazıyor. Tek sayı ise Tek Sayı yazıyor. Çift sayı ise Çift Sayı yazıyor

 

2.Soruda -100 ile +100 arasında rastgele üretilen 10 tane sayı listbox1’e yazdırılıyor. Daha sonra ayrıştır komutu tıklandığında Pozitif olanlar Listbox2’ye Negatif olanlar listbox3’e yazdırılıyor.

3.Soruda textbox’lara yazılan sayılar ile 4 aritmetik işlem yaptırılıyor ve Sonuç kutusuna işlemin sonucu yazdırılıyor. Hesaplama işlemi radiobutton’lara tıklanınca otomatik olarak yaptırılıyor.

4.Soruda textbox’a yazılan sayı ekle butonuna tıklanınca listbox1’e sayının kendisi, listbox2’ye sayının karesi, listbox3’e sayının küpü yazdırılıyor. Temizle butonuna tıklayınca tüm listeler temizleniyor.

5.Soruda ekrana bir tane panel ekleniyor. İki tane grupbox içerisine radiobutonları ekleniyor. Birinci tarafta panelin rengi seçilen renge göre değiştiriliyor. İkinci tarafta ise panelin büyüklüğü değiştiriliyor.

Programın kodları:

Programın çalışan dosyasını indirmek için Tıklayınız.

Lütfen Bu Yazıyı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi önemseriz, lütfen yorum yapınx
()
x