Python Programlama Dili Genel Özellikleri - Bilişim Konuları

Python Programlama Dili Genel Özellikleri

Python genel amaçlı bir yorumlama tabanlı (derleme değil), interaktif, nesne tabanlı ve yüksek seviye bir programlama dilidir. Bu dil Guido Van Rossum tarafından 1985-1990 yıllarında geliştirilmiştir. Genel halk lisansı altında kullanılmaktadır. Okunabilirliği yüksek bir dil olarak tasarlanmıştır. Diğer dillere nazaran daha az söz dizimsel yapılara sahiptir. Özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

* Python Yorumlanır: Python yorumlayıcısı tarafından çalışma esnasında yorumlanarak işlenir. Çalıştırmadan önce derlemeye ihtiyaç yoktur. Bu haliyle PERL ve PHP ye benzer.

* Python etkileşimli bir dildir: Program yazım esnasında yorumlayıcı ile etkileşim halinde program yazılabilir.

* Python nesne tabanlıdır: Python nesne tabanlı stil ve teknikleri içermektedir.

* Başlangıç seviyesi dilidir: Python başlangıç seviyesindeki programcılar için büyük bir dildir. Basit metin işleme ile çok geniş bir yelpazede uygulama sunan bir dildir.

* Kolay öğrenilen bir dildir: Python bir kaç anahtar kelimeye sahiptir, basit yapısı vardır, açıkca tanımlanmış bir söz dizimine sahiptir. Bu öğrenene dili hızlıca kavrama imkanı sunar.

* Kolay okunan bir dildir: Kodlar açık olarak tanımlanmıştır. Gözle takibi kolaydır.

* Geniş bir standart kütüphanesi vardır: Python’nun kütüphanesi taşınabilir ve çapraz platformlar (Unix, Windows, Macintosh) için uygundur.

* Portatiftir: Python geniş bir donanım platformu üzerinde çalışır. Tüm platformlarda aynı arayüze sahiptir.

* Genişletilebilir: Python’a düşük seviyeli modüller ekleyebilirsiniz. Bu modüller programcılara kendi araçlarını eklemeleri için imkan sağlar.

* Veritabanları: Phyton bütün büyük ticari databaseler için arayüzler sağlar.

* Kullanıcı Grafik Arayüzünden (GUI) Programlama: Python Windows, Macintosh ve Unix gibi bir çok sistemin kütüphane ve pencere sistemlerini çağırıp kullanabilir.

* Ölçeklenebilir: Büyük programlar oluşturmak için kabuk programlamaya nazaran daha iyi yapı ve destek sunar. Phyton işletim sistemleri üzerinde basit ve hızlı çalışan bir programdır. Dosya işlemleri ve metinsel datalar üzerinde işlem yapmak için çok uygundur. Kullanıcı grafik arayüzlü programlar yada oyun programları için pek uygun değildir. Phyton’nun kullanımı basittir. Gerçek bir programlama dilidir. Phyton C ye nazaran daha fazla hata kontrolü sunar. Yüksek seviyeli data tipleri kullanımına imkan tanır. Örneğin esnek dizi ve klasör kullanımları gibi. Temel olarak kullanabileceğiniz geniş bir standart kod kolleksiyonuna sahiptir. Bu modüllerin bazıları I/O dosyaları, sistem çağırma, soketler, GUI (kullanıcı grafik arayüzü) araçlarıdır.

Python’nun en önemli özelliklerinden birisi Yorumlama dili olmasıdır. Bu durum program geliştirme esnasında oldukça zaman kazandırır. Çünkü hiçbir derleme ve bağlantılara gerek duymaz. Yorumlayıcı interaktif olarak kullanılabilir. Bu durum, yaz-at yada aşağıdan-yukarı doğru geliştirme gibi özellikleri denemeyi sağlar. Aynı zamanda kullanışlı bir hesap makinasıdır.

Python diğer üst seviye dillere nazaran (C,C++,Java) daha kompact ve okunabilir şekilde yazılabilir. Bunun bir kaç sebebi vardır:

* Üst seviye data tiplerini, karmaşık işlemleri tek bir satırda anlatmaya imkan tanır.

* İfadeleri gruplandırma işlemi başlangıç ve sona konulan parantezlerle değil, girinti verilerek yapılır.

* Hiç bir değişken yada argüman bildirimlerine ihtiyaç yoktur.

Python büyük-küçük harf duyarlıdır. Adsoyad ile adsoyad farklı olarak değerlendirilir. Program yazmında bloklar için {} gibi parantezler kullanılmaz. Satır başı girinti verilerek bloklar gösterilir.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap