Scratch Programı İle Girilen İki Sayıdan Büyük Olanı Bulma - Bilişim Konuları

Scratch Programı İle Girilen İki Sayıdan Büyük Olanı Bulma

Bu örneğimizde sayıları karşılaştırma ile ilgili bir Scratch örneği ile devam edeceğiz. Scratch blok programlama ile klavyeden girilen iki adet sayıdan hangisinin daha büyük olduğunu bulan ve sonucu ekranda gösteren program örneğini yapacağız.

Daha önceki Scratch örneklerimizde olduğu gibi yine aynı şekilde bu yazımızda da öncelikle sayıların klavyeden girilmesini sağlayacağız. Girilen sayıları birer değişkende tutacağız. Bu örneği yaparken Scratch programında hangi blokları kullanacağımızı yine https://www.bilisimkonulari.com/scratch-programi-kod-bloklarinin-gorevleri.html isimli yazımızdan bakarak orada bulunan numaralı blokları kolay bir şekilde yerleştireceğiz.

1. sayi1,sayi2 değişkenlerini oluşturmak için Değişkenler bloklarından 1 nolu bloğu kullanarak değişkenlerimizi oluşturuyoruz.

degiskenler1

degisken1

2. Programın çalışmasını başlatmak için Olay Bloklarından 1 nolu tıklandığında blok ile işe başlıyoruz.

olaylar1

3. Daha sonraki adımda  klavyeden sayıları girebilmek için sayı okutmayı yapan Algılama Bloklarından 5 numaralı bloğu ekliyoruz.

scratch-ikisayinin-toplami-1

4. Sonra Değişkenler bloklarından 3 nolu bloğu ekliyoruz. Onun içerisine Algılama bloklarından 6 nolu bloğu ekliyoruz. Yani girilen sayıyı cevap olarak algılatıyoruz. Girdiğimiz sayıyı değişkene aktarmış oluyoruz.

scratch-ikisayinin-toplami-2

5. Daha sonra 3 ve 4. adımları tekrar uyguluyoruz. Bunu sebebi girilen ikinci sayı için. İkinci sayıyı da girerek sayi2 isimli değişkene aktarmış oluyoruz.

scratch-ikisayinin-toplami-3

6. Bu adımdan sonra girilen sayılardan hangisinin büyük olduğunu karşılaştırma yaparak bulacağız. Bunun için Kontrol Bloklarından 4 nolu bloğu resimdeki gibi alıyoruz.

scratch-iki-sayidan-buyuk-olani1

7. Bu karşılaştırma bloğunun şart kısmına sayıların karşılaştırma operatörleri ile hazırlanmış bölümünü resimdeki gibi yerleştiriyoruz.

scratch-iki-sayidan-buyuk-olani2

8. Bu kısmı hazırladıktan sonra şart bloğumuzun içerisine resimdeki gibi yerleştiriyoruz.

scratch-iki-sayidan-buyuk-olani3

9. Bu adımda ise şart bloğumuzun şart doğruysa bölümüne sayı1’in Sayı2’den daha büyük olduğunu ekrana yazdırma işlemini ilgili bloklarla aşağıdaki resimdeki gibi yerleştiriyoruz.

scratch-iki-sayidan-buyuk-olani4

10. Bu adımda şart doğru değilse yani Sayı1 Sayı2’den büyük değilse yapılacak olan işlemi ekranda gösteren bölümü yapıyoruz. Yani ekrana Sayı2 daha büyük yazdırıyoruz.

scratch-iki-sayidan-buyuk-olani5

11. Son adımda tüm eklediğimiz blokları tekrar birleştirerek programımızı bitiriyoruz. Programın son hali aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

scratch-iki-sayidan-buyuk-olani6

Son olarak  programın https://scratch.mit.edu/ sayfasında çalışan hali aşağıdadır.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap