Scratch Programı İle Girilen İki Sayının Toplamı - Bilişim Konuları

Scratch Programı İle Girilen İki Sayının Toplamı

Bu yazımızda Scratch ile klavyeden girilen iki sayının toplamını hesaplayan ve ekranda gösteren bir program yapacağız. Scratch öğrenmeye yeni başlayanlar için daha doğrusu programlama yeni başlayanlar için en kolayından başlamak her zaman daha ilgi çekici ve motive edici olmaktadır. İnsan yapabildiği şeyi sever. O nedenle herkesin yapabilmesi için basit örneklerle başlamakta fayda vardır.

Scratch programı kodlarla değil blok şemalarla yapılan bir programdır. İşin içinde kod yazma olmayınca ve animasyonlar falan da olunca çekici olabilmektedir.

Klavyeden girilen iki sayının toplamını yapmak için her iki sayı için birer tane ve toplam içinde bir tane olmak üzere toplam üç tane değişkene ihtiyacımız vardır. Scratch programında iki sayıyı toplatabilmek için gerekli olan işlemleri adım adım yapmaya çalışacağız. Bu arada hangi bloğun kullanıldığını daha kolay göstermek amacıyla https://www.bilisimkonulari.com/scratch-programi-kod-bloklarinin-gorevleri.html isimli yazımızda numaralı şekilde tanıtılmış olan blokların numaralarıyla birlikte söyleyerek yeni başlayanlar için daha kolay hale getireceğiz.

Öncelikle değişkenler bloğundan bir değişken oluştur butonuna tıklayarak üç tane değişken oluşturuyoruz. Bu değişkenler sayi1, sayi2 ve toplam değişkenleri. Daha sonra işlemleri sırasıyla aşağıdaki gibi yapıyoruz.

1. Programın çalışmasını tetiklemek için Olay Bloklarından 1 nolu blok işe işe başlıyoruz.

olaylar1

2. Daha sonra klavyeden sayıları girebilmek için sayı okutmayı yapan Algılama Bloklarından 5 numaralı bloğu ekliyoruz.

scratch-ikisayinin-toplami-1

3. Sonra Değişkenler bloklarından 3 nolu bloğu ekliyoruz. Onun içerisine Algılama bloklarından 6 nolu bloğu ekliyoruz. Yani girilen sayıyı cevap olarak algılatıyoruz.

scratch-ikisayinin-toplami-2

4. Daha sonra 2 ve 3. adımları tekrar uyguluyoruz. Bunu sebebi girilen ikinci sayı için.

scratch-ikisayinin-toplami-3

5. Sayıları klavyeden girip değişkenlere aktardıktan sonra bu sayıların toplanması işlemini yapıyoruz. Bunun için Değişkenler bloklarından 3 nolu bloğu, Operatörler bloklarından 1 nolu bloğu aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi yerleştiriyoruz.

scratch-ikisayinin-toplami-4

6. Son adıma ise hesaplanan toplamı ekranda gösterme işlemi kalıyor. Bunun için Görünüm bloklarından 2 nolu bloğun içerisine Operatörler bloklarından 12 nolu bloğu aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi yerleştiriyoruz ve programımız bitmiş oluyor. Son olarak bayrak simgesine tıklayarak programımızın çalışıp çalışmadığını deniyoruz.

scratch-ikisayinin-toplami-5

Programın en son çalışan hali:

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap

1 Yorum

  • İkiden fazla sayı girilfiğinde ne olacak. Mesela 20 sayı olsa 20 kere aynı şey mi yapılacak. Döngü kullanmak daha mantıklı.