Scratch Programı İle Girilen Sayının Faktöriyelini Bulma - Bilişim Konuları

Scratch Programı İle Girilen Sayının Faktöriyelini Bulma

Bu örneğimizde Scratch blok programlama ile klavyeden girilen bir sayının faktöriyelini hesaplayarak sonucu ekranda gösteren programı yapacağız. Scratch programı kodlar değil de bloklarla çalışan bir program olduğu için ekrana blokları yerleştirerek ve bloklara gerekli işlemleri yazarak programı yapacağız. Bu örnekte programı İngilizce kullanmak isteyenler için ingilizce olarak hazırladık. Normalde tüm örnekleri Türkçe hazırladık. Yabancı dilde kullanmak isteyen ziyaretçilerimiz için bir örnek oldu.

Öncelikle aşağıdaki blok eklenerek programın tıklamayla birlikte başlatılmasını sağlıyoruz.

scratch-faktoriyel-1

Daha sonraki adımda ise döngü ve hesaplanacak sayı için iki tane değişken tanımlıyoruz. Bunun için aşağıdaki blokları kullanıyoruz.

scratch-faktoriyel-2

Sonraki adımda ise kullanıcıdan faktöriyeli hesaplanacak sayıyı girmesini istiyoruz. Bunun için aşağıdaki bloğu kullanarak üzerine Faktöriyeli alınacak sayıyı girmesini istiyoruz.

scratch-faktoriyel-3

Kullanıcı istediği sayıyı girdiğinde bu sayıyı x ismini verdiğimiz değişkende tutuyoruz. Buraya kadar yaptığımız işlemlerin birleştirilmiş hali aşağıdaki resimde görülmektedir.

scratch-faktoriyel-4

Sonraki adımda bir döngü oluşturmamız gerekiyor. Bu döngü kullanıcının girmiş olduğu sayıya kadar olan sayıları birden itibaren çarparak sonucu bulmamızı sağlıyor.

scratch-faktoriyel-5

Bu adımda ise çarpma işlemi yapılıyor. Her çarpımdan sonra çıkan sonuç Fak değişkeninde tutuluyor. Bu işlem aşağıdaki blok ile yapılıyor.

scratch-faktoriyel-6

Burada ise sayaç değişkenimiz bir artırılarak girilen sayıya ulaşılıp ulaşılmadığını kontrol ediyor. Bunun için aşağıdaki blok kullanılıyor.

scratch-faktoriyel-7

Aşağıdaki resimde döngü içerisinde yapılan işlemlerinin tamamının birleştirilmiş olarak çalışan hali gösterilmektedir.

scratch-faktoriyel-8

Aşağıdaki resimde en başından itibaren yaptığımız tüm işlemlerin birleştirilmiş hali görülmektedir.

scratch-faktoriyel-9

Aşağıdaki bloklar ile sonucu hesaplamak için 5 saniye boyunca bekleniyor ve ardından kullanıcının girmiş olduğu sayının faktöriyeli hesaplanıyor.

scratch-faktoriyel-10

Aşağıdaki resimde en başından itibaren yapılan işlemlerin tamamının birleştirilmiş bir hali gösterilmektedir.

scratch-faktoriyel-11

Tüm işlemleri durdurma bloğunuda ekledikten sonra projemiz son halini almaktadır. Klavyeden girilen sayının faktöriyelini hesaplayan Scratch programının son hali aşağıdaki gibidir.

scratch-faktoriyel-12

Klavyeden girilen bir sayının Faktöriyelini hesaplayan ve sonucu gösteren Scratch programının çalışan hali:

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap