Sistem Bakım Onarım 1.Dönem 1.Yazılı - Bilişim Konuları

Sistem Bakım Onarım 1.Dönem 1.Yazılı

Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf  Sistem Bakım Onarım Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

Soru1: ……………..; bellek ölçü birimidir, 8 bit’ten oluşur. Noktalı kısma ne gelmelidir?

–> Byte

Soru2: Belleklerde bulunan chipler düşük voltajla çalıştığı için statik elektrikten zarar görme ihtimali vardır. Bunu önlemek için ne yapılmamalıdır?

–> Elektrostatik Deşarj

Soru3: İşlemcilerde kullanılan ……………….. teknolojisi tek bir fiziksel işlemcinin çok sayıda komut zincirini eş zamanlı olarak işlemesi ile performans artışı sağlamasıdır. Noktalı kısma ne gelmelidir?

–> Hyper –Threading

Soru4: ………… teknolojisi, tek bir fiziksel işlemci içinde aynı frekansta çalışan iki tam yürütme/çalıştırma biriminden (çekirdek) oluşur. Noktalı kısma ne gelmelidir?

–> Çift Çekirdek

Soru5: Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen daha az güç kullanıp daha az ısınmayı,işlemci boyutunu küçülterek dizüstü bilgisayar boyutlarını da küçültmeyi, pil kullanım süresini artırmayı, kablosuz internete girmeyi ve daha yüksek performans sağlamayı amaçlayan işlemci teknolojileri nelerdir?

–> Centrino Ve Atom

Soru6: İşlemcinin üzerine yerleştirilen ve işlemcinin çekirdeğindeki ısıyı kanatlarına çeken metallerden oluşan yapıya …………….denir. Noktalı kısma ne gelmelidir?

–> Soğutucu

Soru7: ……….. dönen disklerden oluşan, manyetik özelliğe sahip olan, bilgilerin depolandığı bilgisayar donanım birimidir. Noktalı kısma ne gelmelidir?

–> Sabit Disk

Soru8: Sabit diskte yer alan ………………., manyetik özelliğe sahip olmayan alüminyum ya da cam gibi malzemelerden yapılmaktadır. Noktalı kısma ne gelmelidir?

–> Disk Plakaları

Soru9: Disk plakalarının dakika da dönme hızına ne ad verilir?

–> Rpm

Soru10: Yazma/okuma kafasının herhangi bir nedenden dolayı (sallantı, düşme vb.) disk yüzeyine değmesi sonucunda ilgili bölge hasar görebilir. Bu durumda ………… diye adlandırılan ölü bölgeler oluşur. Noktalı kısma ne gelmelidir?

–> Bad Sector

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap