Veri Tabanı Varlık İlişki (ER) Şeması Örneği - Bilişim Konuları

Veri Tabanı Varlık İlişki (ER) Şeması Örneği

Spot eşya satan bir mağazanın aldığı ve sattığı ürün bilgilerini tutmak amacıyla veri tabanı hazırlanacaktır. Buna göre;


a. Mağazada satılan her ürünün ürünNo, markası, modeli, özellikleri, birim fiyatı, garanti süresi, ve stok miktarı bilgileri bulunmaktadır.

b. Mağazada satılan her ürün belirli bir ürün grubundadır. Bir ürün grubunda birden çok ürün bulunabilir.(ürüngrup numarası ve adı niteleklerini içermektedir)

c. Mağazadaki ürünleri satın alan müşteri bilgileri de tutulmaktadır. Müşterilerin kimlik No,ad, soyad, adres, telefon bilgileri saklanmaktadır. Müşteri ürün satın aldığında müşteriye fatura düzenlenir. Faturada faturano ve tarih bilgileri bulunmaktadır. Bir müşteri için birden çok fatura düzenlenir.

d. Bir faturada birden çok ürün bulunabilir. Bir ürün de birden çok faturada bulunabilir. Her ürünün satış fiyatı ve adeti bilgileri de ilişki içerisinde saklanmaktadır.

e. Faturadaki ürünlerin ödemesi peşin de yapılabilir taksit taksit de yapılabilir. Bu durumda bir faturanın bir ya da birden çok ödemesi olur. Yapılan ödemeni taksiti numarası, miktarı ve tarih bilgileri bulunur.


Bu bilgilere göre spot eşya mağazasının veri tabanının  Varlık İlişki (ER) şemasını ve tablolarını oluşturunuz.

varlik-iliski1

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap

2 Yorum

  • Bir projem var. Proje kapsamında stackoverflow sitesini olusturan yazılımın kullanacağı veritabanıyla ilgili calısma yapmam bekleniyor. Bana stackoverflow’un er semasını yapmam konusunda yardım eder misiz?

    E-R seması kurmaya calıstım ama her sey birbirinine girdi