Word Programında Yazım ve Dil Bilgisi Hatalarını Düzeltmek - Bilişim Konuları

Word Programında Yazım ve Dil Bilgisi Hatalarını Düzeltmek

Son teslim tarihi yaklaşırken, çoğunlukla belgede yazım veya dilbilgisi hatalarını denetlemek için yeterli zaman yoktur. Microsoft Office programınız bu hataları daha hızlı düzeltmenize yardımcı olabilen araçları sağlar. Microsoft Office programının, çalışırken olası hataları kolayca görebileceğiniz şekilde ayarlanıp ayarlanmamasına siz karar verirsiniz. Dalgalı kırmızı ve yeşil çizgilerden rahatsız olursanız, belgenizi, bitirmeye hazır olduğunuzda denetleyebilirsiniz.

Yazım ve dilbilgisini otomatik olarak denetleme (dalgalı kırmızı, mavi ve yeşil çizgiler)

Belki, belgenizdeki yazım hatalarını daha hızlı ve kolay şekilde bulup düzeltmenin yolunu arıyorsunuz. Belki de, Microsoft Office programınızın belgenizde görüntülediği dalgalı kırmızı çizgileri görmek istemiyorsunuz? Bu bölümde, sözcükler için otomatik yazım ve dil bilgisi denetiminin nasıl yapıldığı ve denetimin nasıl açılıp kapandığı anlatılmaktadır.

Tüm yazımı ve dil bilgisini bir defada denetleme

Bir belgenin yazım denetimini, düzenlenmesi bitene kadar ertelemek isterseniz bu yöntem kullanışlıdır. Olası yazım hatalarını denetleyebilir ve ardından her düzeltmeyi onaylayabilirsiniz. Microsoft Word’te yazım denetimi oldukça kolaydır.

  1. Yazımını denetlemek istediğiniz dosyayı, öğeyi, metin parçasını veya verileri seçin. Dosyanın içini tıklatın. İsteğe bağlı olarak, metnin yalnızca belirli bir parçasını denetlemek için, denetlemek istediğiniz metni seçin.
  2. F7 tuŞuna tıklayın veya Gözden Geçirme sekmesinde, Yazım grubunda Yazım ve Dilbilgisi‘ni tıklatın
  3. Dilbilgisini de denetlemek isterseniz Dilbilgisini denetle onay kutusunu seçin.
  4. Program yazım hataları bulursa, bir iletişim kutusu veya görev bölmesi görüntülenir ve yazım denetleyicisinin bulduğu birinci yanlış yazılmış sözcük seçilir. Programın bulduğu her hatayı nasıl gidermek istediğinize siz karar Aşağıda, yanlış yazılmış bir sözcüğü düzeltmek için farklı yollar hakkında yönergeler verilmektedir:

Önerilen sözcüklerden birini kullanarak hatayı düzeltmek istiyorsanız Öneriler listesinden sözcüğü seçin ve ardından Değiştir‘i tıklatın. Sözcüğü kendiniz değiştirerek hatayı düzeltmek istiyorsanız Belgede sözcüğü tıklatın ve düzeltmek için sözcüğü gerektiği gibi düzenleyin. Yazım hatası olan sözcük, aslında kullandığınız doğru bir sözcüktür. Microsoft Office programlarının bu sözcüğü tanımasını veya yazım hatası olarak değerlendirmemesini istiyorsanız Ekle veya Sözlüğe Ekle‘yi tıklatın. Yazım hatası olan sözcüğü yok sayarak sonraki sözcüğe geçmek istiyorsanız Bir Kez Yoksay‘ı tıklatın. ÖNEMLİ Word’de Bir Kez Yoksay‘ın tıklatılması, sözcüğün o örneğinin kalıcı olarak yok sayılmasına neden olur. Word’de, yazım denetleyicisinin yok sayılmış sözcükleri yeniden bulmasını

sağlayabilirsiniz.. Yazım hatası olan sözcüğün tüm örneklerini yok sayarak sonraki sözcüğe geçmek istiyorum Tümünü Yoksay‘ı tıklatın.

ÖNEMLİ Word’de Tümünü Yoksay‘ın tıklatılması, sözcüğün tüm var olan örneklerinin kalıcı olarak yok sayılmasına neden olur. Word’de, yazım denetleyicisinin yok sayılan bu sözcükleri yeniden bulmasını sağlayabilirsiniz. Microsoft Word 2007 Mevural 64 Bu hatayı çok sık yapma eğiliminde olduğunuzdan, bunu yazdığınızda programın bu hatayı sizin için otomatik olarak düzeltmesini istiyorsanız Öneriler‘den doğru sözcüğü seçin ve ardından Otomatik Düzelt‘i tıklatın.

  1. Yazım hatası olan her sözcük düzeltildikten sonra, program bir sonraki yanlıŞ yazılmıŞ sözcüğe iŞaret koyar, böylece ne yapacağınıza karar
  2. Word yazım hatalarına iŞaret koymayı bitirdikten sonra dilbilgisi hatalarını size göstermeye başlar.

Yazım ve Dilbilgisi iletişim kutusunda her hata için bir seçenek belirleyin.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap