Wordpress Blog Nedir? - Bilişim Konuları

WordPress Blog Nedir?

Blog insanların kendi istekleri doğrultusunda, istedikleri konuların üzerinde durduğu günlüğe benzeyen web sitelerine denir. İngilizcede “web” ve “blog” kelimelerinden oluşan weblog kelimesi kısaltılmış adıdır. Türkçede ise kabul görmüş bir karşılığı bulunmamaktadır. Çeşitli isimler önerilse de tam olarak bir karşılık niteliğinde değildir. Türk Dil Kurumu da henüz blog kelimesine karşılık önermemiştir.

Blog, genellikle son yazılan yazıların ön planda olduğu, geçmişe yönelik sıralanan yazı ve yorumlar bütünlülüğüdür. Çoğunlukla her yazının üst kısmında yazar, yazılış tarihi vs. gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu şekilde paylaşıma sunulan yazılar, okuyucuların yorumlarıyla zenginlik kazanmaktadır.

Bloglar belirli bir konuya ya da bütün olaylara odaklanabilir. Birçok blog belirli konu başlığı üzerinde yazılarını yayınlamaktadır. Bazıları ise kişisel günlükler olmakla beraber, yazarın günlük hayatından derlemeler ve güncel konular üzerinde durulan bloglardır.

Günümüzden geriye doğru gittiğimizde ve blog tarihine baktığımızda, önceden bloglar elle yazılıp güncellenirken, günümüzde ise blog tutmak için özel yazılmış sistemler kullanılmaktadır. Bu yazılımları bazen bir blog sağlayıcının sitesinde görebilirken, bazen de kullanıcıların kendi sunucusuna kurup çalıştırdıklarını görürüz.

Blogların içerikleri normal web sitelerinin içeriklerinden farklılık gösterdiği için, bloglar için kurulmuş özel arama motorları bulunmaktadır. Bu arama motorlarına örnek verecek olursak Google Blog Search bunlardan birisidir.

Blog siteleri oluşturmak zor ve zaman alıcı olduğu için hazır blog oluşturma siteleri oluşturulmuştur. Bu siteler bizim istediğimiz kriter ve temalara uygun olarak bizim için hazır blog siteler oluşturmaktadır. Hazır blog oluşturma sistemlerinden en yaygın olarak kullanılan ve meşhur olanı ise WordPress dir.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Sonraki Yazı >>

Yorum Yap