Wordpress Kurulumu Resimli Anlatım - Bilişim Konuları

WordPress Kurulumu Resimli Anlatım

Bu bölümde son dönemde en popiler web sitesi geliştirmek için kullanılan aynı zamanda dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biri olan WordPress kurulumundan bahsedecegim. Php ve Mysql teknolojileri kullanılarak geliştirilen WordPress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik eklemeye yani bloglamaya başlayabilirsiniz.

Hosting firmalarının sağladığı cPanel aracılığı ile wordpress otomatik kurulabilmektedir fakat manuel kurulum yapmak istiyorsak aşağıdaki basmakları takip etmemiz gerekiyor;

  • Basamak: WordPress kurulum paketini indirin.
  • Basamak: Sunucunuza WordPress dosyalarını yükleyin
  • Basamak: WordPress’in kullanacağı veritabanını oluşturun
  • Basamak: Kurulum aşamasına geçin

1.Basamak: WordPress kurulum paketini indirin

Kurulumu başlatabilmemiz için ilk olarak WordPress paketini resmi web sitesinden indirmemiz gerkiyor. Wordpresin son kararlı (stable) versiyonunu indirmenizde fayda var.

wordpress-kurulumu1

Download” düğmesine tıkladıktan sonra WordPress’in son versiyonu bilgisayarınıza indirilecektir. Bilgisayarınıza indirilmiş olan kurulum paketini yeni bir klasöre çıkartın (unzip).

2.Basamak: Sunucunuza WordPress dosyalarını yükleyin

Şimdi sunucumuza hazırladığımız WordPress kurulum paketini yüklemeye hazırız. Dosyaları yüklemenin en kolay yolu FTP kullanmaktır. Elinizde ftp adres ve şifreniz mevcut ise ftp bağlantısını Filezilla kullanarak yada internet explorer üzerinden adresi direk yazarak kurabilirsiniz. Filezilla kullanmanız işinizi daha kolaylaştıracaktır. (FTP konusunda ayrıntılı bir yazı şuan yazım aşamasında) Bir diğer yöntem ise cPanel üzerinden (File Manager) Dosya yöneticisine bağlanarak dosyaları yüklemektir. cPanel üzerinden dosyaları yüklemeyi seçerseniz wordpress dosyalarını sıkıştırılmış haliyle yükleyerek File Manager üzerinde çıkartabilirsiniz (extract). Her iki durumda da wordpress kurulumu sizin için ana web sitesi olacaksa daha önce hazırladığınız wordpress klasörü içerisindeki dosyaların public_html klasörü içinde olması gerekmektedir.

Aşağıdaki resimde “cPanel” üzerinden “File Manager” a nasıl ulaşacağımızı görmekteyiz.

wordpress-kurulumu2

File Manager” bağlantısına bastığımızda aşağıdaki resimde görülen sayfaya yönleneceğiz.

Sayfada kırmızı karelere alınmış olan “Upload” düğmesi mevcut dizine dosyalarımızı yükleyebilmemiz için kullandığımız bir sonraki resimdede görülen sayfaya bizi yönlendirecektir.

wordpress-kurulumu3

Bu sayfada artık dosyalarımızı yükleyebilriz. Dosyalarımızı sıkıştırılmış halde yüklemeyi tercih edersek bir önceki resimde yine kırmızı dikdörtgen içine alınmış olan “Extract” düğmesine basarak dosyalarımızı çıkartabiliriz.

3.Basamak: WordPress’in kullanacağı veritabanını oluşturun

Artık kurulum aşamasından önceki son yapmamız gereken basamaktayız. WordPress in kullanabilmesi için bir MySQL veritabanı oluşturacağız ve bu veritabanına tüm kullanıcı yetkilerini vereceğiz. MySQL veritabanını nasıl oluşturacağımız konusu “Mysql Veritabani ve Kullanicisi Olusturma” isimli yazımda mevcuttur. MySQL veritabanını, kullanıcısını oluştururken veritabanı ismini, kullanıcı adını ve şifreyi birkenara not etmeyi unutmayın. Kurulumu tamamlayabilmek için bunlara ihtiyacınız olacak.

wordpress-kurulumu4

4.Basamak:Kurulum aşamasına geçin

Artık web sitemizin kurulumuna başlamaya hazırız. “WordPress” dosyalarınızı sunucunuzdaki “public_html” klasörüne yüklediyseniz herhangi bir browser yardımı ile http://domainadresiniz.com adresine ulaşarak kurulumu başlatıyoruz. Kurulum sırasında İlk alacağınız mesaj “you don’t have a wp-config.php file and you should create one” (wp-config.php dosyanız yok, bu dosyayı oluşturmanız gerekiyor) olacaktır. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi “Create a Configuration File” düğmesine basarak “wp-config.php” dosyasının oluşturulmasını onaylayın.

wordpress-kurulumu5

Bu sayfada kurulum için herşeyin hazır olup olmadığını kontrol etmemiz için gereksinimler kullanıcıya gösterilir, kullanıcının kuruluma hazır olup olmadığı sorulur. Biz şuana kadar tüm bu hazırlıkları tamamlamış bulunuyoruz. “Go!” düğmesine basarak ilerliyoruz.

wordpress-kurulumu6

Önceki basmaklarda oluşturduğumuz MySQL veritabanının detaylarını bu ekranda ilgili alanlara girdikten sonra “Submit” düğmesine basıyoruz.

wordpress-kurulumu7

WordPress girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek eğer bilgiler doğru ise aşağıda gördüğünüz ekrana sizi yönlendirecektir. Bu ekranda “Run the Install” düğmesine basarak kurulumu başlatıyoruz.

wordpress-kurulumu8

Sonraki ekranda wordpress web sitenizin yönetici kullanıcı bilgilerini ve site başlığınızı ilgili alanlara giriyoruz. Arama motorları tarafından sitemiz indexlensinmi yine bu sayfada karar veriyoruz. Tüm bilgileri doldurduktan sonra “Install WordPress” düğmesine basıyoruz. Bu ekranda girdiğiniz eposta adresi ise şifrenizi unutmanız durumunda kullanacağınız adres olması nedeniyle kullandığınız bir adres girmenizi öneririm.

wordpress-kurulumu9

Tebrikler!!! WordPress uygulamanız artık kullanıma hazır. “Login” düğmesini kulanarak yönetici ekranına bağlanabilir ve yeni sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sitenizin yönetici sayfalarına daha sonra ulaşmak isterseniz http://www.domainadresiniz.com/wp-admin/ yazarak ulaşabilirsiniz.

wordpress-kurulumu10

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Sonraki Yazı >>

Yorum Yap

3 Yorum