Wordpress Yönetim Paneli Öğeleri - Bilişim Konuları

WordPress Yönetim Paneli Öğeleri

WordPress yönetim paneli sitemize yazı yazmak, sitemiz ile alakalı ayarları yapmak, bağlantıları kontrol etmek, sitemizin görünümünü değiştirmek gibi birçok işlemin yapıldığı paneldir. Kısaca panelimize bir göz atalım ve fonksiyonlarını öğrenelim.

1-YAZILAR

Yazılar sekmesi isminden de anlaşılacağı gibi sitemize yazıların eklenmesini ve eklenen yazıların düzenlenmesini sağlar. Ayrıca kategori ve etiket yönetimini buradan yapabilirsiniz.

Kategori ve Etiket: Sitemize yazacağımız yazıları belirli bir düzene koymak, ana başlıkları, vurgulanan noktaları ve konusunu belirlemek için kullanabileceğimiz sekmelerdir. Kategoriler ile yazılarımızı belirli bir konu çerçevesine alabilir ve etiketler sayesinde konularımızda bahsettiğimiz noktaları vurgulayabiliriz. Şimdi sitemize örnek bir yazı yazalım. Yazılar sekmesine tıklayarak yeni bir yazı ekleyelim. Yazdığımız yazının metni örneğin,

“WordPress GPL lisansına sahip açık kaynaklı, ücretsiz dağıtılan, PHP ve MySQL üzerine kurulan kişisel yayınlama platformudur. WordPress, Michel V tarafından geliştirilmiş olan B2/Cafelog’un resmi devamı niteliğindedir. Bu çalışma WordPress geliştiricileri tarafından devam ettirilmektedir.” olsun. Yazımız ile alakalı bir konu seçelim ve bu bizim kategorimiz olsun. Yazımızın konusu WordPress sitemize WordPress adında bir kategori ekleyelim.

wordpress-yonetim

Konumuzda bahsettiğimiz noktalar da etiketlerimiz olsun. Bu yazımızın etiketleri “WordPress, GPL, Php ve MYSQL, Blog” olsun. Bu kelimeleri de aralarına virgül koyarak etiketler bölümüne ekleyelim. Yazımız aşağıdaki gibi olacaktır. Yayımla sekmesine tıklayarak yazınızı yayımlayabilirsiniz.

2-ORTAM

Yeni bir yazı eklerken Yükle/Ekle panelini kullanarak sitenize görsel öğeler vs. çeşitli dosyalar ekleyebilir ve yazılarınızın görünümlerini değiştirebilirsiniz. Medya sekmesi ile sitenize yeni görsel öğeler ekleyebilir veya eklediğiniz görsel öğeleri düzenleyebilirsiniz.

3- BAĞLANTILAR

İlginizi çeken sitelere veya yazılara bağlantılar bölümünden link verebilir, sitenize uğrayan ziyaretçilere o bağlantıya gitmeleri için tavsiyede bulunabilirsiniz. Aynı zamanda var olan bağlantılarınızı buradan düzenleyebilirsiniz.

4- SAYFALAR

Sitenize yazı ekler gibi sayfada ekleyebilirsiniz. Web sitelerinde genelde “Ana Sayfa, Hakkımızda, İletişim vs.” gibi sayfalar bulunmaktadır. Siz de sitenize bu tür sayfalar ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

5- YORUMLAR

Sitenize yazmış olduğunuz yazılar, okuyucularınız tarafından yorumlandığı zaman, yorumları onaylayacağınız gerekirse kontrol edip düzenleyeceğiniz sekmedir.

6- GÖRÜNÜM

Sitenizin görsel yapısını değiştirebileceğiniz, tema yükleyip düzenleyebileceğiniz ve sitenizdeki menü bileşenlerini ayarlayabileceğiniz sekmedir. Görünüm ve Temalar konusu üzerinde ileriki sayfalarda ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

7- EKLENTİLER

Sitenizin teknik altyapısını kontrol eden ve işlevselliği ile sitenize zenginlik katan eklentileri yükleyip düzenleyebileceğiniz ve etkinleştirme işlemlerini yapabileceğiniz sekmedir. Eklentiler konusu üzerinde ileriki sayfalarda ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

8- KULLANICILAR

Sitenize üye olan ziyaretçileri profillerini ve kendi profil bilgilerinizi düzenleyebileceğiniz, yetki sistemi ile sitenize yönetici, editör vs. ekleyebileceğiniz sekmedir.

9- ARAÇLAR

Sitenizle alakalı çeşitli yardımcı uygulamaların bulunduğu sekmedir. Başka bir blog sisteminden WordPress’e yazılarınızı aktarmanızı (WordPress3.0 için eklenti yardımıyla) veya var olan yazılarınızı yedeklemenizi sağlayan sekmedir. Araçlar bölümünden WordPress sürüm güncelleme işlemini de yapabilirsiniz. Şimdi araçlar bölümünde bulunan iki yardımcı uygulamadan biraz bahsedelim.

PressThis: PressThis kullanarak herhangi bir web sitesinden yazı, görsel ya da video alabilir, aldığınız yazıları düzenledikten sonra sitenizde yayınlayabilir veya bir yazıda kullanabilirsiniz.

Kategori ve Etiket Dönüştürücü: Kategorileri etiketlere ya da etiketleri kategorilere dönüştürmenizi sağlar.

Turbo özelliği WordPress3.0 paketinden çıkarılmıştır.

10- AYARLAR

Ayarlar menüsünden sitemiz için birçok ayarı yapabiliriz.

Genel Ayarlar: Bu bölümde sitemizin genel başlığını ve sloganını düzenleyebilir, zaman ve tarih ayarlamalarını yapabilirsiniz.

Yazma: Sitenize yazmış olduğunuz yazılar ile ilgili aylarları yapabilirsiniz.

Okuma: Sitenizde bir sayfada kaç adet yazı gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca RSS ayarlarınızı düzenleyebilir, sitenizin takipçilerine kolaylık sağlayabilirsiniz.

Tartışma: Sitenizde yayımladığınız yazılara yapılan yorumlar ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Ortam: Bu bölümde sitenizde bulunan görsel öğelerin ayarlamalarını yapabilirsiniz.

Gizlilik: Sitenizin arama motorlarında yer alma ayarlamalarını yapabilirsiniz.

Kalıcı Bağlantılar: Bu ayar kurulumdan sonra yapılması gereken en önemli ayarlardan birisidir. Kalıcı bağlantı ayarları WordPress tarafından desteklenmekte ve tavsiye edilmektedir.

Kurulumdan sonra yazdığımız yazılar şu şekilde oluyor:

http:/localhost/?p=150

Kalıcı bağlantıları düzenlediğimizde sitemizdeki yazılar şu şekilde olabilir.

http://localhost/yazi-ismi.html vs. şeklinde olabilmektedir.

Bu şekilde olan bağlantılar hem arama motorları tarafından hem de okuyucularınız tarafından daha anlaşılır hale geliyor. Bu sayede arama motorları sitenizi daha kolay indeksleyerek sitenizin daha çok trafik almasını sağlıyor. Google yapılan aramalar için sonuç sayfasını oluştururken, aranan kelimeleri içinde barındıran sitelere öncelik tanıyarak daha üst sıralara yerleştiriyor.

Kalıcı bağlantılarımızı değiştirmek için “Kalıcı Bağlantılar” bölümünde verilen örneklerden birisini seçebilir veya seçtiğimiz bağlantı tipinde değişiklik yapabiliriz.

Arama motorları daha çok sade ve kısa kalıcı bağlantıları ön plana çıkarıyor. Çünkü bu şekildeki bağlantılar arama motoru dostu olarak nitelendiriliyor. Google da aynı şekilde sade bağlantıları daha çok sevmekte ve ön plana çıkarmaktadır. Google mühendislerinden MattCutts’ın da tavsiyeleri bu yöndedir. Yani,

/yıl/ay/yazi-ismi/ yerine,

/yazi-ismi/ gibi bir kalıcı bağlantının olması daha mantıklıdır. Bu şekilde yapı oluşturmak için “Özel Yapı” bölümüne /%postname%/ yazabiliriz.

Gerekli ayarları yapıp, kalıcı bağlantıları kaydettikten sonra WordPress otomatik olarak .htaccess dosyasını güncelleyecektir. Fakat dosya yazma izni (Permission) verilmemiş ise bu düzenlemeyi elle yapmanız gerekmektedir.

WordPress güncelleme işlemini yapamadığı zaman sayfanın alt kısmında bize bir kod verir. Bu durumda kodu kopyalarak WordPress kurulum dizininde bulunan .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirerek veya bir FTP programı (FreeZilla vs.) ile düzenleyebilirsiniz.

Örnek “.htaccess” dosyası

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Eğer sunucunuzda .htaccess dosyası yoksa siz de oluşturabilirsiniz. Notepad++ gibi bir metin düzenleyicisini açarak kodları yapıştırdıktan sonra “.htaccess” olarak kaydedebiliriz. Sunucumuz .htaccess dosyasının oluşturulmasına veya düzenlenmesine izin vermiyorsa gene arama motoru dostu kalıcı bağlantılar oluşturabiliriz. Bu durumda ise .htaccess’i devre dışı bırakmamız gerekmektedir. Devre dışı bırakmak için kalıcı bağlantının başına “index.php” ifadesini getirebiliriz. Bu durumda bağlantımız şu şekilde olur:

http://localhost/index.php/yazi-ismi.html

Çeşitli Ayarlar:

Bu bölümde sitemize yüklediğimiz dosyaların nereye kaydedileceğini ayarlayabiliriz. Standart yükleme yeri “wp-content/uploads/” klasörüdür. Burayı değiştirerek “wp-content/resimler/” haline getirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap